Trwa ładowanie...

Zderzenie dwóch pociągów na Pomorzu. 28 osób w szpitalach

Na stacji Smętowo (powiat starogardzki) doszło w środę późnym wieczorem do kolizji pociągu osobowego TLK Pogoria relacji Gdynia Główna - Bielsko-Biała z pociągiem towarowym. Z pociągu osobowego ewakuowano 200 pasażerów. 28 osób trafiło do szpitali - ich życiu nic nie zagraża.

Zderzenie dwóch pociągów na Pomorzu. 28 osób w szpitalachŹródło: PAP, fot: Tytus Żmijewski
d3ixh7a
d3ixh7a

Do wypadku doszło około godziny 21:55. Wykoleiła się lokomotywa pociągu PKP IC oraz siedem z jedenastu wagonów. Pociągiem TLK Pogoria podróżowało około 200 osób.

- Pociąg nagle zaczął hamować. Poczuliśmy silne wstrząsy i wagony zaczęły się przechylać - relacjonował w rozmowie z TVN24 jeden z pasażerów. - Później był krzyk i płacz dzieci. Wielu ludzi było poobijanych przez spadające z półek bagaże. Staraliśmy się wyjść oknami - niektórzy wybijali szyby. Od tarcia zapaliły się podkłady, ale szybko je ugaszono - dodawała inna osoba, która jechała pociągiem.

Źródło: Tytus Żmijewski, PAP Codzienny Serwis Fotograficzny CSF

- Nie wiemy, z jakich powodów na stacji Smętowo pociąg towarowy STK pomimo sygnału stój, zabraniającego wyjazdu z toru bocznego, wjechał na tor główny. Spowodowało to starcie z pociągiem Pogoria (Gdynia Główna - Bielsko-Biała/Zakopane)
prawidłowo jadącym torem głównym - poinformował rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Mirosław Siemieniec..

Poszkodowani zostali przewiezieni do szpitali w Gdańsku, Starogardzie Gdańskim, Kwidzynie i Grudziądzu. - Są lekko ranni - podała rzecznik prasowy wojewody pomorskiego Małgorzata Sworobowicz. W tej grupie jest 15 dzieci.

d3ixh7a

Ruch już przywrócony

Jarosław Oniszczuk, członek zarządu PKP Intercity poinformował, że "podróżni zostali przewiezieni autobusami do Bydgoszczy, gdzie zapewniono im ciepłe posiłki. Zastępczym składem pojechali w kierunku Bielska Białej".

- O godzinie 3 wznowiono ruch pociągów przez stację Smętowo na linii Tczew - Bydgoszcz - poinformował rzecznik PKP PLK. Trwa podnoszenie wykolejonego składu.

W nocy ściągnięto z torów pociąg towarowy. Zabrano także na boczne tory pięć wagonów pasażerskich. Przy pomocy siłowników wkolejana jest lokomotywa. Po zabraniu taboru rozpoczną się prace na torze. Wstępnie oceniono, że uszkodzone jest 400 metrów toru i dwa rozjazdy.

d3ixh7a

Co było przyczyną zderzenia?

Cytowany w komunikacie PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., prezes firmy Ireneusz Merchel poinformował, że "trwają prace komisji, której zadaniem jest wyjaśnienie okoliczności zdarzenia". Pracuje specjalna komisja, która ma trzy tygodnie na przedstawienie wniosków. Może jednak poprosić o odłożenie tego terminu.

Uruchomiony został specjalny numer infolinii, pod którym rodziny poszkodowanych mogą dowiedzieć się o swoich bliskich: 58 302 32 32. Dodatkowo został uruchomiony numer 22 473 00 81, pod którym podróżni mogą dowiedzieć się o możliwości odzyskania bagażu i ubiegania się o odszkodowanie.

d3ixh7a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ixh7a
Więcej tematów