Zdalnie sterowane muszki owocówki
"Gazeta Wyborcza" pisze o prototypie pilota do żywego organizmu. Urządzenie, za pomocą którego można z daleka władać zachowaniem muszki owocówki powstało na Uniwersytecie Yale.
16.04.2005 | aktual.: 16.04.2005 09:05
Muszki owocówki "zatańczyły naukowcom, jak im zagrano" dzięki genetycznej modyfikacji systemu nerwowego. W "Gazecie Wyborczej " czytamy, że to wielki krok w dziedzinie neurobiologii. Dzięki dalszym badaniom będzie można stworzyć mapę pokazującą, które neurony rządzą danymi ruchami czy zachowaniami.
Uczeni przewidują, że w przyszłości podobne systemy sterowania mogłyby pomóc ludziom, u których doszło do zaburzeń przewodzenia impulsów nerwowych, na przykład wskutek przerwania rdzenia kręgowego w wypadku. Z kolei u chorych na parkinsona można byłoby sztucznie pobudzić komórki nerwowe do produkcji dopaminy - niedostatek tej substancji powoduje charakterystyczne dla choroby drżenie kończyn.
"Gazeta Wyborcza " - pisze, że autorzy eksperymentu podkreślają jednak, iż wszelkie zastosowania to kwestia dalekiej przyszłości.(IAR)