Trwa ładowanie...
d3f66ny
11-04-2007 20:10

Zdalna praca w Kodeksie Pracy?

Rząd chce wprowadzić do Kodeksu Pracy przepisy dotyczące telepracy. Praca na odległość ma przynieść oszczędności dla pracodawców i wygodę dla pracowników.

d3f66ny
d3f66ny

Zgodnie z projektem osoba ubiegająca się o pracę na odległość będzie mogła wybrać tę formę zatrudnienia już na etapie nawiązywania stosunku pracy. Potem będzie mogła wrócić do poprzednich warunków pracy. Pracodawca nie będzie mógł zwolnić pracownika, który odmówi wykonywania telepracy. Jego obowiązkiem będzie dostarczenie pracownikowi sprzętu, pokrycie kosztu jego instalacji, serwisu i konserwacji. Do pracodawcy będzie też należało zapewnienie pomocy technicznej i odpowiednich szkoleń pracownikowi na odległość.

Premier Jarosław Kaczyński uważa, że ta forma zatrudnienia będzie miała pozytywne skutki społeczne i przyczyni się do zmniejszenia bezrobocia. Zdaniem premiera, telepraca jest szczególnie korzystna dla matek, które będą mogły łączyć pracę z opieką nad dziećmi w domu.

Wiceminister pracy Kazimierz Kuberski dodał, że telepraca jest dobrym wyjściem także dla niepełnosprawnych i osób mieszkających na wsi lub z dala od siedzib firm. Przyniesie także oszczędności tym przedsiębiorcom, którzy chcą zakładać filie swoich firm.

Wiceminister podkreślił, że projekt był konsultowany z organizacjami pracodawców i związkami zawodowymi po to, by interesy obu stron były zrównoważone a telepracownicy nie czuli się pracownikami drugiej kategorii.

d3f66ny
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3f66ny
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj