Trwa ładowanie...
d1zkwx4

Zbrodnia hitlerowców na kliszy

7 grudnia 1939 roku w Nowym Mieście
Lubawskim i Lubawie hitlerowcy rozstrzelali 25 zakładników.
Dokumentujące "czarny czwartek" zdjęcia dopiero teraz, po 67
latach, ujrzały światło dzienne - pisze "Gazeta Olsztyńska".

d1zkwx4
d1zkwx4

W czwartek w Nowym Mieście Lubawskim, w małej uliczce, noszącej nazwę 7 Grudnia, zapłoną znicze, pojawią się wiązanki kwiatów. Właśnie w tym miejscu rozstrzelano piętnastu więźniów, którzy przez niemieckie władze zostali oskarżeni o podpalenie stodoły będącej własnością parafialną. Wyrok na nich zaczynał się od słów: "W związku z powtarzającymi się pożarami i kradzieżami, wyznaczeni przez nas zakładnicy będą publicznie rozstrzelani...".

Podobny scenariusz miał mord na kolejnych dziesięciu zakładnikach, których wywieziono do Lubawy i rozstrzelano pod murem przy ulicy Browarnej.

Zarówno w Nowym Mieście, jak i w Lubawie przebieg rozstrzelań uwieczniali na kliszy niemieccy reporterzy. Rolki z filmami trafiły do wywołania w sąsiedniej Brodnicy, do zakładu fotograficznego Jana Mełnickiego. Choć Niemcy patrzyli mu na ręce, Polakowi udało się ukryć w ciemni część odbitek. Uwieczniony dramat sprzed 67 lat można zobaczyć na łamach czwartkowej "Gazety Olsztyńskiej". (PAP)

d1zkwx4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1zkwx4
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj