Trwa ładowanie...
dcb93sf

Zbigniew Ziobro: Platforma stanęła po stronie pedofilów

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro twierdzi, że głosując przeciwko podwyższeniu kar dla pedofilów, posłowie PO "stanęli po ich stronie". Prokurator Generalny jednocześnie oświadczył, że jest sceptyczny wobec pomysłu utworzenia sejmowej komisji ds. pedofilii.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zbigniew Ziobro jest sceptyczny wobec sejmowej komisji ds. pedofilii
Zbigniew Ziobro jest sceptyczny wobec sejmowej komisji ds. pedofilii (East News, Fot: Jan Bielecki)
dcb93sf

- Ja chcę przygotować środki dla policji i prokuratury jako minister sprawiedliwości. Komisja nie jest moją inicjatywą i nie jestem do niej przekonany. Gdy słuchałem tyrad posłów PO, padały słowa w stylu Jerzego Urbana - oświadczył na antenie Polsat News.

Ziobro tłumaczył, że komisja sejmowa może zostać powołana jedynie do kwestii systemowych, a nie indywidualnych i wkraczających w sprawy sądowe. Podkreślił również, że jako minister sprawiedliwości zamierza skupić się na wprowadzeniu regulacji, które pozwolą skutecznie ścigać i karać pedofilów. Jednym z elementów walki z pedofilią ma być podwyższenie kar za to przestępstwo nawet do 30 lat więzienia.

dcb93sf

- Gdy mówimy np. o gangsterach, im wyższe kary grożą, tym bardziej się boją. Wśród pedofilów też są siatki przestępcze, natomiast jest u nich też inny problem - powrotu do przestępstwa. Skoro wiemy, że po zatrzymaniu pedofil wróci do tego procederu, lepiej go izolować. Będzie to skuteczniejsze i bardziej sprawiedliwe - przekonywał.

Zobacz także: Obiegówka. To mogła być zbrodnia doskonała. Wpadł przez mały szczegół

Prokurator Generalny odwołał się również do statystyk, według których w ponad 40 proc. przypadków gwałtów na kobietach przestępcy otrzymali jedynie wyrok w zawieszeniu. - Kobiety często nie chciały zgłaszać tych przypadków, mając świadomość, że kary są mało surowe. Zaostrzenie kar może zmienić tę sytuację. Zapisy ws. pedofilów nie będą przewidywały zawieszenia - tłumaczył.

dcb93sf

"Platforma po stronie pedofilów"

Ziobro twierdzi, że posłowie, którzy głosowali przeciwko zmianom proponowanym przez PiS, "zrobili prezent" pedofilom. - Liczyliśmy, że PO zagłosuje za zaostrzeniem kar dla pedofilów. Niestety, po raz kolejny stanęła po ich stronie, uczyniła im prezent głosując przeciw tej ustawie, a także odrzucając projekt PiS ws. rejestru pedofilów w 2013 roku - ocenił.

Prokurator Generalny zaznaczył również, że gdyby sejmowa komisja ds. pedofilii jednak powstała, powinna zająć się nie tylko duchownymi, ale także przestępcami seksualnymi innych profesji. - Państwo powinno działać równą miarą wobec wszystkich obywateli. Komisja powinna zająć się różnymi środowiskami, a nie tylko Kościołem. Były bardzo głośne sprawy przedstawicieli różnych zawodów - dyrygenta z Poznania, doradcy medialnego Piotra Tymochowicza czy publicysty z "Gazety Wyborczej", pana Samsona. Ten problem dotyczy szerokiego spektrum ludzi - podkreślił.

Źródło: Polsat News/TVP Info

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dcb93sf

Podziel się opinią

Share

dcb93sf

dcb93sf
Więcej tematów