Zażegnano spór o ukrzyżowaną żabę
Władzom niemieckiej Ratyzbony udało się
zażegnać spór między największymi niemieckimi Kościołami -
katolickim i ewangelickim - a Veitem Loersem, który koordynuje
starania bawarskiego miasta o nominację do tytułu kulturalnej
stolicy Europy w 2010 r. Powodem sporu była kontrowersyjna rzeźba przedstawiająca ukrzyżowaną żabę.
Do zakopania wojennego topora doszło podczas spotkania stron konfliktu z burmistrzem miasta. Szczegóły nie są znane. Agencja DPA podała jedynie, że kuria biskupa zezwoliła ponownie chórowi chłopięcemu "Katedralne wróble", który jest najbardziej znaną wizytówką Ratyzbony, na udział w koncertach promujących miasto. Kościół zakazał wcześniej chórowi występów, ponieważ uznał, że pokazane przez koordynatora podczas jednego ze spotkań promocyjnych działo sztuki obraża uczucia religijne.
Ratyzbona jest jednym z dziesięciu niemieckich miast, które ubiegają się o nominację do tytułu kulturalnej stolicy Europy. Decyzja zapadnie w 2006 r.
Autorem rzeźby jest zmarły w 1997 r. Martin Kippenberg. Diecezja rzymskokatolicka uznała dzieło sztuki za bluźnierstwo i wezwała burmistrza Hansa Schaidingera (CSU) do zdystansowania się od działalności Loersa. Przeciwko wystawieniu rzeźby zaprotestował też Kościół ewangelicki. Kontrowersyjne dzieło sztuki wywołało podobny skandal podczas wystawy zorganizowanej w grudniu w Monachium.