Trwa ładowanie...
d3hzioc

Zawody prawnicze - kryzys zaufania publicznego

Oddzielenie funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości, wspólna aplikacja dla wszystkich zawodów prawniczych i państwowy egzamin na jej zakończenie - takie
propozycje pojawiły się w dyskusji o zawodach prawniczych. Spotkanie zostało zorganizowane w czwartek w Fundacji Batorego.

d3hzioc
d3hzioc

Choćby nie wiem jaka była decyzja prokuratury, czy sądu, zawsze w opinii publicznej prokurator będzie uchodzić za działającego na polityczne polecenie. Nie raz musiałem się tłumaczyć, że nie jestem wielbłądem - mówił prokurator krajowy Karol Napierski do uczestniczących w panelu "Zawody prawnicze - kryzys zaufania publicznego".

Dziś mogę powiedzieć, że przy Okrągłym Stole popełniliśmy błąd łącząc funkcje ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Myślę, że oddzielenie tych urzędów to początek drogi do uświadomienia, że prokuratura nie działa politycznie - powiedział Rzecznik Praw Obywatelskich, prof. Andrzej Zoll.

Opinię o rozdzieleniu obu funkcji wyrażali też szef sejmowej komisji ustawodawczej Ryszard Kalisz (SLD) i Beata Mik z Prokuratury Krajowej.

W opinii prof. Zolla egzamin magisterski na studiach prawniczych wymaga zreformowania. Przeprowadzany w obecnej formie na podstawie pisemnej pracy magisterskiej nie jest wystarczającą formą potwierdzającą opanowanie programu studiów. Prace magisterskie są nierzadko pisane niesamodzielnie, a nawet kupowane - mówił RPO.

Rzecznik podkreślał, że dzisiejszy system przyjmowania na aplikacje - szczególnie adwokacką i notarialną - nie jest zgodny z prawem polskim i europejskim. Nie może być tak, że korporacje zawodowe wprowadzają limity dla starających się o aplikacje, czyli stanowią prawo powszechnie obowiązujące. To nie one są od stanowienia prawa - mówił Zoll. (miz)

d3hzioc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hzioc
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj