Zawieszonie strajku SKM w Trójmieście
Strajk pracowników PKP Szybka Kolej Miejskiej (SKM) Trójmiasto, został zawieszony na czas rozmów z włądzami PKP. Załoga sprzeciwia się odwołaniu dotychczasowego dwuosobowego zarządu firmy.
13.06.2006 | aktual.: 13.06.2006 23:43
Zgromadzenie wspólników firmy przegłosowało zmiany personalne we włądzach PKP SKM Trójmiasto. Odwołany został dotychczasowy prezes Mikołaj Segień oraz członek zarządu Piotr Małolepszy. Na ich miejsca powołano Andrzeja Osipowa oraz Macieja Lipnowskiego.
Od wyniku rozmów w Warszawie uzależniamy dalsze decyzje o strajku. Oczekujemy rzetelnego wyjaśnienia, dlaczego doszło do odwołania zarządu. A jeśli tak się nie stanie, a naszym zdaniem, nie było żadnych powodów, żeby tak się stało, domagamy się przywrócenia ich na stanowiska - powiedział lider protestujących, Daniel Ptach.
Związkowcy PKP SKM narzekają, że odwołanie dotychczasowego zarządu spółki odbyło się bez żadnych rozmów i konsultacji z załogą. Pracownicy obawiają się, że nowe kierownictwo spółki doprowadzi do jej połączenia z mającą kłopoty finansowe firmą PKP Przewozy Regionalne, co może skutkować upadkiem PKP SKM.
W obronie Segienia załoga PKP SKM strajkowała już w styczniu 2005 r. Stracił on wtedy stanowisko na rzecz Janusza Dettlaffa, kierującego wówczas spółką PKP Przewozy Regionalne. Wskutek protestu władze PKP przywróciły Segienia na stanowisko prezesa PKP SKM.
Pociągi SKM kursują na trasie między Trójmiastem, Lęborkiem i Tczewem.