ŚwiatZawieszona spłata długów krajów dotkniętych tsunami

Zawieszona spłata długów krajów dotkniętych tsunami

Klub Paryski, zrzeszający
państwa-wierzycieli, zaoferował krajom Azji Południowo-
Wschodniej, które ucierpiały w wyniku grudniowego trzęsienia ziemi
i tsunami, natychmiastowe i bezwarunkowe moratorium na spłatę
zadłużenia, sięgającego wielu miliardów dolarów.

12.01.2005 | aktual.: 12.01.2005 21:45

Jak powiedział przewodniczący Klubu Jean-Pierre Jouyet, grupa 19 państw-wierzycieli umożliwi każdemu krajowi, który będzie tego potrzebował, wstrzymanie spłaty długu - zależnie od szacunków MFW - do roku.

Na razie tylko Sri Lanka, Indonezja i Seszele wyraziły chęć skorzystania z tej oferty. Tajlandia nie chce tego zrobić, ponieważ uważa, że moratorium mogłoby negatywnie wpłynąć na jej wskaźniki kredytowe.

Jak podaje Associated Press, kwestia moratorium wzbudziła wiele wątpliwości, dotyczących sprawiedliwości i ewentualnej korupcji. Rządy wielu krajów, a także międzynarodowe organizacje finansowe od dłuższego czasu zabiegały o podobne projekty dla krajów rozwijających się, z których większość to kraje afrykańskie, dużo biedniejsze od poszkodowanych przez tsunami.

Wielu ekonomistów zadaje sobie pytanie, czy tego typu pomoc dla dotkniętych kataklizmem krajów Azji Południowo-Wschodniej jest w ogóle konieczna - wciąż mogą one spłacać swoje zadłużenie, ponieważ tsunami nie wyrządziło tam nieodwracalnych strat ekonomicznych ani nie spowodowało załamania lokalnych rynków akcji.

Jak obliczono, łączne zadłużenie zagraniczne krajów, które ucierpiały wskutek tsunami, wynosi 272 mld dolarów. Dług samej Indonezji wobec Klubu Paryskiego to 48 miliardów. Tylko w tym roku Indonezja musiałaby spłacić 3 mld dolarów, nie licząc odsetek.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)