Trwa ładowanie...
d1au05g

Zawieje i popada. Pogoda będzie coraz bardziej zmienna

Niedziela wyborcza nad większością regionów w Polsce była wręcz piękna. Jedynie temperatury nie były zachęcające, jednak w pełnym słońcu odczuwaliśmy komfort termiczny. Dziś o poranku, z powodu braku chmur i napływu chłodniejszej masy powietrza, w wielu regionach kraju mieliśmy temperaturę w okolicach zera.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Musimy przyzwyczaić się do chmur i coraz częstszych opadów
Musimy przyzwyczaić się do chmur i coraz częstszych opadów (PAP/DPA, Fot: Sergei Fadeichev)
d1au05g

Także w ciągu dzisiejszego dnia temperatury maksymalne nie powinny przekroczyć 15 kreski. Niestety zbliża się poważniejsza zmiana w pogodzie. We wtorek na niebie masa chmur, sporo opadów, bardzo silny i porywisty wiatr, a nawet burze.

Pogodą nad Europą Środkową, czyli także nad Polską, steruje rozległy wyż Atlantycki. W jego oku notuje się ciśnienie 1047 hPa! Takie usytuowanie ośrodka wysokiego ciśnienia powoduje, że do Polski płynie rześka masa powietrza polarnomorskiego. Dziś obok niezbyt wysokich temperatur przez Polskę będzie wędrował chłodny front atmosferyczny z opadami deszczu o charakterze słabym lub umiarkowanym.

d1au05g

Jednocześnie zaczniemy dostawać się w objęcia silniejszego przepływu powietrza – prądu strumieniowego, na którym już we wtorek pojawi się niż skandynawski, który będzie wędrował w kierunku Estonii, przynosząc nam kolejną porcję ciężkich chmur i opadów. Deszcz może chwilami padać mocno i nieprzerwanie. Niewykluczony opad krupy śnieżnej. W górach sypnie śniegiem.

Zobacz także: Muzeum toalet w Indiach. Nie ma drugiego takiego miejsca na świecie

Dodatkowo w środowisku wspomnianego większego przepływu powietrza (prąd strumieniowy) oraz rosnącego gradientu pionowego temperatury może dojść do zainicjowania konwekcji, co w rezultacie doprowadzi do powstania pojedynczych burz. Ciśnienie już dziś wieczorem zacznie dość szybko spadać, więc warunki biometeo nie będą zachęcające.

d1au05g

Będziemy czuli się senni i rozdrażnieni. Ludzie cierpiący na schorzenia ze strony układu krążenia także mogą odczuwać dyskomfort. Wiatr również dołoży swoje trzy grosze. We wtorek na nizinach porywy mogą sięgać nawet 80 km/h a w górach i nad morzem 100 km/h. Istnieje więc ryzyko, że silniejsze porywy będą powodować zniszczenia materialne, a mieszkańcy wielu regionów kraju muszą liczyć się z dłuższymi przerwami w dostawie energii elektrycznej.

Pogoda powinna poprawić się we środę, niestety tylko na chwilę. Zdajemy sobie sprawę, że aura tego typu wielokrotnie nas dołuje, ale jesień w naszych szerokościach geograficznych właśnie tak wygląda i powinniśmy się do tego przyzwyczaić.

Sprawdź prognozę dla swojego regionu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1au05g

Podziel się opinią

Share

d1au05g

d1au05g
Więcej tematów