Zawartość katalogów IPN o W. Bartoszewskim
Katalogi IPN dotyczące 86-letniego prof. Władysława Bartoszewskiego - więźnia Auschwitz i UB, działacza opozycji, b. szefa MSZ - obrazują jego długoletnią działalność opozycyjną oraz represje wobec niego ze strony władz PRL.
Ujawnione katalogi IPN co do wiceministrów obecnego rządu obejmują m.in. Bartoszewskiego. W listopadzie 2007 r. premier Donald Tusk powołał go na sekretarza stanu w swej kancelarii, jest pełnomocnikiem premiera ds. relacji międzynarodowych.
Oto zapis katalogów IPN nt. Bartoszewskiego, wobec którego zachowało się bardzo wiele dokumentów służb PRL.
Był aresztowany 15 listopada 1946 r. w Warszawie jako podejrzany o "antypaństwową" działalność w WiN, Delegaturze Rządu Na Kraj i w PSL. Śledztwo umorzono w 1948 r. z braku dowodów winy.
Ponownie aresztowany 14 grudnia 1949 r. przez UB. 29 maja 1952 r. skazany pod zarzutem szpiegostwa przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie na 8 lat więzienia i utratę praw publicznych na 4 lata. Więziony w Warszawie, Rawiczu i Raciborzu. W sierpniu 1954 r., ze względu na zły stan zdrowia, zwolniony na przerwę w odbywaniu kary do sierpnia 1955 r.
Zgromadzenie Sędziów Najwyższego Sądu Wojskowego w marcu 1955 r. umorzyło postępowanie, ponieważ z działalności w AK ujawnił się w 1945 r. W 1959 r. postanowieniem Sądu Warszawskiego Okręgu Wojskowego otrzymał odszkodowanie za straty moralne. Według części dostępnych zapisów, wyrok złagodzono do wysokości "odcierpionej" 2 lat pozbawienia wolności.
Rozpracowywany od 12 sierpnia 1955 r., kolejno przez wydz. II departamentu III KdsBP, a następnie przez wydz. I departamentu III MSW, w ramach sprawy ewidencyjno-obserwacyjnej krypt. "Bonza". Przyczyną zainteresowania SB były kontakty W. Bartoszewskiego ze środowiskiem "mikołajczykowskim" i "klerykalnym", z ambasadą Izraela i ze środowiskiem b. członków AK.
Od 5 maja 1966 r. rozpracowywany w sprawie o kryptonimie "Olcha" przez wydz. II dep. IV MSW w związku z przekazywaniem "szkalujących PRL" informacji do Radia Wolna Europa. Objęty wielokrotnie zastrzeżeniami wyjazdów zagranicznych. W 1967 r. akta sprawy przekazano do wydz. II dep. III MSW, następnie zmieniono krypt. sprawy na "Bartek", w ramach której Bartoszewski był rozpracowywany do 2 maja 1982 r. przez wydz. II dep. III MSW, później wydz. IV dep. III MSW. Sprawa została zawieszona z uwagi na pobyt Bartoszewskiego poza granicami PRL.
17 grudnia 1987 r. materiały złożono w archiwum Biura "C" MSW. Akta, m.in. dotyczące techniki operacyjnej, częściowo wybrakowano w 1988 r.
5 maja 1971 r. objęty śledztwem przez Prokuraturę Wojewódzką dla Miasta Stołecznego Warszawy, w związku z przekazywaniem informacji szkalujących PRL do Radia Wolna Europa. Śledztwo umorzono z uwagi na znikome społeczne niebezpieczeństwo.
W latach 1972-73 toczyło się śledztwo wydziału śledczego KSMO po doniesieniu W. Bartoszewskiego do Prokuratury Generalnej w związku ze sfałszowaniem jego podpisu. Fałszerstwo było elementem kombinacji operacyjnej SB mającej na celu, za pomocą spreparowanych materiałów, skompromitowanie W. Bartoszewskiego w środowisku dziennikarskim i inteligenckim jako agenta SB i przedstawienie go jako informatora Radia Wolna Europa.
Figuruje imiennie w sprawie obiektowej krypt. "Misiek" ("Alfa") dotyczącej działalności wywiadowczej pracowników ambasady Izraela w Wiedniu na Polskę. Wg karty E-14-B: "kontakt obywatela Izraela przebywającego w Polsce w 1966 r.". Figuruje imiennie w sprawie krypt. "Agresja", prowadzonej w latach 1966-73 przez wydz. III KWMO Gdańsk, dot. operacyjnego rozpracowania osób narodowości żydowskiej zamieszkałych na terenie woj. gdańskiego.
Figuruje imiennie w aktach sprawy krypt. "Ostrożny", prowadzonej w okresie 1967-1986 przez wydz. III KWMO Kraków na adwokata Kazimierza O.
Wymieniony w sprawie obiektowej wydz. IV Dep. II MSW z uwagi na stałe kontakty z ambasadą Izraela w okresie konfliktu izraelsko- arabskiego.
Figuruje imiennie w materiałach Wydz. III KWMO Poznań w charakterze rozpracowywanego w aktach wielu spraw zakończonych w 1980 r.
Figuruje imiennie w sprawie krypt. "Klan", "Związek" prowadzonej w latach 1980-83 przez wydz. III "A" i Inspektorat 2 KWMO/WUSW Gdańsk, wymierzonej przeciwko NSZZ "Solidarność".
Internowany w okresie 13 grudnia 1981 r. - 3 maja 1982 r. w ośrodkach odosobnienia Warszawa-Białołęka i Jaworzu.
Zarejestrowany 17 grudnia 1987 r. pod nr. 104921 przez wydz. IV Dep. III MSW w kategorii zabezpieczenie, które ustało 2 sierpnia 1989 r. (według dołączonego do katalogów słowniczka pojęć, zabezpieczenie to "wieloznaczna, nie przesądzająca o charakterze zainteresowania forma rejestracji, mająca na celu 'ochronę' osoby").
Występuje też w charakterze rozpracowywanego w doniesieniu TW ps. "Lech".
Bartoszewski - polityk, działacz społeczny, historyk, dziennikarz, pisarz - podczas II wojny światowej był więźniem Auschwitz, żołnierzem AK, działaczem Polskiego Państwa Podziemnego, działał w Radzie Pomocy Żydom "Żegota". Uczestnik Powstania Warszawskiego. Więziony przez UB, działacz opozycji. Po 1998 r. był dwukrotnie szefem MSZ. Jest m.in. kawalerem Orderu Orła Białego oraz honorowym obywatelem Izraela.