PolskaZawartość katalogów IPN o W. Bartoszewskim

Zawartość katalogów IPN o W. Bartoszewskim

Katalogi IPN dotyczące 86-letniego prof. Władysława Bartoszewskiego - więźnia Auschwitz i UB, działacza opozycji, b. szefa MSZ - obrazują jego długoletnią działalność opozycyjną oraz represje wobec niego ze strony władz PRL.

Zawartość katalogów IPN o W. Bartoszewskim
Źródło zdjęć: © WP.PL

05.02.2008 | aktual.: 05.02.2008 14:41

Ujawnione katalogi IPN co do wiceministrów obecnego rządu obejmują m.in. Bartoszewskiego. W listopadzie 2007 r. premier Donald Tusk powołał go na sekretarza stanu w swej kancelarii, jest pełnomocnikiem premiera ds. relacji międzynarodowych.

Oto zapis katalogów IPN nt. Bartoszewskiego, wobec którego zachowało się bardzo wiele dokumentów służb PRL.

Był aresztowany 15 listopada 1946 r. w Warszawie jako podejrzany o "antypaństwową" działalność w WiN, Delegaturze Rządu Na Kraj i w PSL. Śledztwo umorzono w 1948 r. z braku dowodów winy.

Ponownie aresztowany 14 grudnia 1949 r. przez UB. 29 maja 1952 r. skazany pod zarzutem szpiegostwa przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie na 8 lat więzienia i utratę praw publicznych na 4 lata. Więziony w Warszawie, Rawiczu i Raciborzu. W sierpniu 1954 r., ze względu na zły stan zdrowia, zwolniony na przerwę w odbywaniu kary do sierpnia 1955 r.

Zgromadzenie Sędziów Najwyższego Sądu Wojskowego w marcu 1955 r. umorzyło postępowanie, ponieważ z działalności w AK ujawnił się w 1945 r. W 1959 r. postanowieniem Sądu Warszawskiego Okręgu Wojskowego otrzymał odszkodowanie za straty moralne. Według części dostępnych zapisów, wyrok złagodzono do wysokości "odcierpionej" 2 lat pozbawienia wolności.

Rozpracowywany od 12 sierpnia 1955 r., kolejno przez wydz. II departamentu III KdsBP, a następnie przez wydz. I departamentu III MSW, w ramach sprawy ewidencyjno-obserwacyjnej krypt. "Bonza". Przyczyną zainteresowania SB były kontakty W. Bartoszewskiego ze środowiskiem "mikołajczykowskim" i "klerykalnym", z ambasadą Izraela i ze środowiskiem b. członków AK.

Od 5 maja 1966 r. rozpracowywany w sprawie o kryptonimie "Olcha" przez wydz. II dep. IV MSW w związku z przekazywaniem "szkalujących PRL" informacji do Radia Wolna Europa. Objęty wielokrotnie zastrzeżeniami wyjazdów zagranicznych. W 1967 r. akta sprawy przekazano do wydz. II dep. III MSW, następnie zmieniono krypt. sprawy na "Bartek", w ramach której Bartoszewski był rozpracowywany do 2 maja 1982 r. przez wydz. II dep. III MSW, później wydz. IV dep. III MSW. Sprawa została zawieszona z uwagi na pobyt Bartoszewskiego poza granicami PRL.

17 grudnia 1987 r. materiały złożono w archiwum Biura "C" MSW. Akta, m.in. dotyczące techniki operacyjnej, częściowo wybrakowano w 1988 r.

5 maja 1971 r. objęty śledztwem przez Prokuraturę Wojewódzką dla Miasta Stołecznego Warszawy, w związku z przekazywaniem informacji szkalujących PRL do Radia Wolna Europa. Śledztwo umorzono z uwagi na znikome społeczne niebezpieczeństwo.

W latach 1972-73 toczyło się śledztwo wydziału śledczego KSMO po doniesieniu W. Bartoszewskiego do Prokuratury Generalnej w związku ze sfałszowaniem jego podpisu. Fałszerstwo było elementem kombinacji operacyjnej SB mającej na celu, za pomocą spreparowanych materiałów, skompromitowanie W. Bartoszewskiego w środowisku dziennikarskim i inteligenckim jako agenta SB i przedstawienie go jako informatora Radia Wolna Europa.

Figuruje imiennie w sprawie obiektowej krypt. "Misiek" ("Alfa") dotyczącej działalności wywiadowczej pracowników ambasady Izraela w Wiedniu na Polskę. Wg karty E-14-B: "kontakt obywatela Izraela przebywającego w Polsce w 1966 r.". Figuruje imiennie w sprawie krypt. "Agresja", prowadzonej w latach 1966-73 przez wydz. III KWMO Gdańsk, dot. operacyjnego rozpracowania osób narodowości żydowskiej zamieszkałych na terenie woj. gdańskiego.

Figuruje imiennie w aktach sprawy krypt. "Ostrożny", prowadzonej w okresie 1967-1986 przez wydz. III KWMO Kraków na adwokata Kazimierza O.

Wymieniony w sprawie obiektowej wydz. IV Dep. II MSW z uwagi na stałe kontakty z ambasadą Izraela w okresie konfliktu izraelsko- arabskiego.

Figuruje imiennie w materiałach Wydz. III KWMO Poznań w charakterze rozpracowywanego w aktach wielu spraw zakończonych w 1980 r.

Figuruje imiennie w sprawie krypt. "Klan", "Związek" prowadzonej w latach 1980-83 przez wydz. III "A" i Inspektorat 2 KWMO/WUSW Gdańsk, wymierzonej przeciwko NSZZ "Solidarność".

Internowany w okresie 13 grudnia 1981 r. - 3 maja 1982 r. w ośrodkach odosobnienia Warszawa-Białołęka i Jaworzu.

Zarejestrowany 17 grudnia 1987 r. pod nr. 104921 przez wydz. IV Dep. III MSW w kategorii zabezpieczenie, które ustało 2 sierpnia 1989 r. (według dołączonego do katalogów słowniczka pojęć, zabezpieczenie to "wieloznaczna, nie przesądzająca o charakterze zainteresowania forma rejestracji, mająca na celu 'ochronę' osoby").

Występuje też w charakterze rozpracowywanego w doniesieniu TW ps. "Lech".

Bartoszewski - polityk, działacz społeczny, historyk, dziennikarz, pisarz - podczas II wojny światowej był więźniem Auschwitz, żołnierzem AK, działaczem Polskiego Państwa Podziemnego, działał w Radzie Pomocy Żydom "Żegota". Uczestnik Powstania Warszawskiego. Więziony przez UB, działacz opozycji. Po 1998 r. był dwukrotnie szefem MSZ. Jest m.in. kawalerem Orderu Orła Białego oraz honorowym obywatelem Izraela.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)