Trwa ładowanie...
d3nbxy0
d3nbxy0

Zawał serca a aktywność zawodowa

40% Polaków uważa, że osoba po zawale serca nie powinna wracać do pracy zawodowej i normalnego, aktywnego funkcjonowania wcześniej niż rok po zawale.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3nbxy0

Raport „Choroby układu krążenia a praca zawodowa w opinii Polaków” przygotowany na zlecenie polskiej firmy farmaceutycznej Adamed, organizatora programu „Serce na nowo” pokazał panujące w społeczeństwie stereotypy związane z aktywnością osób z chorobami układu krążenia.

Jeszcze 30-40 lat temu pacjentowi, który doznał zawału serca zalecano ograniczenie wysiłku fizycznego. Dziś wiemy, że powinno być wręcz przeciwnie – to właśnie aktywność życiowa, w tym także aktywność zawodowa jest bardzo ważna w procesie powrotu do zdrowia – pozwala pacjentom odzyskać formę i równowagę psychiczną – podkreśla ekspert ogólnopolskiego programu edukacyjno-informacyjnego „Serce na nowo” prof. dr hab. med. Zbigniew Gaciong, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii przy Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

POLECAMY:
<a href="http://fitness.wp.pl/zdrowie/aktualnosci/art516,jakie-sa-objawy-zawalu-serca.html"javascript:window.open(this.href);return false;">* Zawał serca – poznaj, jakie towarzyszą mu objawy*

d3nbxy0

Nowoczesna medycyna podkreśla znaczenie aktywności życiowej i zawodowej w procesie rehabilitacji. Pacjent, który chce szybko powrócić do formy sprzed zawału serca, powinien regularnie stymulować i wzmacniać układ krążenia. Już w trzeciej dobie po przebytym zawale przechodzi próbę wysiłkową na bieżni, aby pobudzić serce do pracy. Po hospitalizacji, lekarz kardiolog dostosowuje indywidualnie do kondycji i możliwości pacjenta leczenie oraz rodzaj i ilość wysiłku fizycznego.

Możliwość powrotu do aktywności zawodowej, a także szanse na rozwój i awans społeczny są dla chorego bodźcami mobilizującymi, pozwalają mu uwierzyć w siebie. Pracownik po zawale może być tak samo wydajny, jak był przed chorobą.

Nowocześni pracodawcy starają się ułatwiać pracownikom powrót do codziennych obowiązków zawodowych. Wiedzą, jak trudno jest o wyszkolonych fachowców, dlatego ich oczekiwaniem jest, aby pracownik powrócił na swoje dotychczasowe stanowisko pracy. Jeżeli nawet od strony medycznej są jakieś przeciwwskazania do pracy w pełnym wymiarze czasu, należy zastanowić się nad elastycznymi formami zatrudnienia. Będzie to korzystne zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy – mówi Witold Polkowski, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich.

POLECAMY:
<a href="http://fitness.wp.pl/zdrowie/aktualnosci/art516,jakie-sa-objawy-zawalu-serca.html"javascript:window.open(this.href);return false;">* Zawał serca – poznaj, jakie towarzyszą mu objawy*

d3nbxy0

Adamed jako firma farmaceutyczna stara się być blisko pacjentów i wspierać ich w walce z chorobą, dlatego angażuje się w kampanie i programy edukacyjne.

Celem programu „Serce na nowo” jest edukacja społeczeństwa na temat aktywności życiowej i zawodowej osób z chorobami układu krążenia, obalenie stereotypów na temat niezdolności osób z dolegliwościami sercowo-naczyniowymi do prowadzenia aktywnego życia, a także zachęcenie pracodawców do zwiększenia troski o zdrowie pracowników.

W ramach kampanii „Serce na nowo” ogłoszony zostanie konkurs na firmę najbardziej przyjazną pracownikom z chorobami układu krążenia, który zaangażuje środowiska pracodawców.

W całej Polsce prowadzone będą kardiologiczne spotkania informacyjne, w czasie których pacjenci dowiedzą się, w jaki sposób należy troszczyć się o układ krążenia. Chorzy otrzymają wskazówki dotyczące zdrowego stylu życia i poradnik edukacyjny, opracowany przez ekspertów kampanii.

d3nbxy0

Wszystkie informacje na temat bieżących działań, publikacje specjalistyczne, porady i ciekawostki dla pacjentów są dostępne na stronie internetowej www.sercenanowo.pl.

Organizator programu jest polska firma farmaceutyczna Adamed. Partner programu i patron merytoryczny konkursu dla pracodawców: Konfederacja Pracodawców Polskich. Patronat honorowy: Instytut Pracy i Spraw Socjalnych. Patroni medialni: Radio VOX, Tina, Samo Zdrowie, Metropraca.pl, Na Zdrowie, Manager Apteki, Kurier Poranny, Gazeta Pomorska.

POLECAMY:
<a href="http://fitness.wp.pl/zdrowie/aktualnosci/art516,jakie-sa-objawy-zawalu-serca.html"javascript:window.open(this.href);return false;">* Zawał serca – poznaj, jakie towarzyszą mu objawy*

*Badanie opinii publicznej „Choroby układu krążenia a praca zawodowa w opinii Polaków” zostało przeprowadzone przez ośrodek badawczy TNS OBOP w dniach 11-13 stycznia 2008 r. na ogólnopolskiej reprezentatywnej losowej 1000-osobowej próbie mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat. Badanie zrealizowano na zlecenie polskiej firmy farmaceutycznej Adamed, organizatora ogólnopolskiego programu edukacyjno-informacyjnego „Serce na nowo”.

d3nbxy0

Podziel się opinią

Share

d3nbxy0

d3nbxy0
d3nbxy0
Więcej tematów