Trwa ładowanie...

Zatrzymano 81 osób podejrzanych o handel dopalaczami. Zabezpieczono 8 milionów złotych

W ostatnim czasie Centralne Biuro Śledcze Policji zatrzymało kolejne 9 osób podejrzanych o handel dopalaczami. Przypomnijmy, że w tej sprawie zatrzymano wcześniej 72 osoby. Od wszystkich podejrzanych zabezpieczono mienie na poczet przyszłych kar w łącznej kwocie 8 milionów złotych.

Zatrzymano 81 osób podejrzanych o handel dopalaczami. Zabezpieczono 8 milionów złotychŹródło: Policja
d23y1om
d23y1om

Od dłuższego czasu policjanci z CBŚP prowadzą śledztwo w sprawie wprowadzania na rynek szkodliwych substancji, w postaci dopalaczy. Zagrażają one zdrowiu i życiu zażywających.

Były one rozprowadzane w całej Polsce za pośrednictwem sklepu internetowego oraz 80 punktów stacjonarnych.

Pracownicy kilkadziesięciu sklepów w kraju szkoleni byli przez członków grupy, w jaki sposób sprzedawać środki zastępcze i postępować w przypadkach kontroli służb.

"W celu wyjaśnienia sprawy Komendant Główny Policji powołał grupę śledczą, w skład której oprócz CBŚP weszli również policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie" - informuje policja.

d23y1om

Śledztwo trwało od listopada 2015 roku i odtąd sukcesywnie zatrzymywano podejrzanych o handel dopalaczami.

Wszystkie sklepy sprzedające dopalacze pracowały w ramach spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Prezesami zarządu, prokurentami oraz wspólnikami tych spółek byli podejrzani o udział w grupie przestępczej.

Działalność polegała na sprzedaży przedmiotów kolekcjonerskich oraz imitacji produktów. Nierzadko były to przedmioty służące, np.: jako odświeżacz do bidetu, pochłaniacz wilgoci, dodatek do piasku i żwiru czy rozpałka do pieca i grilla. Oznaczone były one nazwami handlowymi „Cząstka Boga", „Rzymskie Medaliony", czy „Imitacja Produktu".

d23y1om

W rzeczywistości produkty te były dopalaczami, przeznaczonymi do ich zażywania przez nieokreśloną liczbę osób.

Jak informuje policja: "w ramach śledztwa funkcjonariusze wspólnie z pracownikami Państwowych Powiatowych Inspekcji Sanitarnych z terenu całej Polski zabezpieczyli ponad 154 tys. opakowań substancji chemicznych m.in. o nazwach "Rozpałka do pieca koloru srebrnego”, "Dodatek do piasku koloru srebrnego”, "Figowy dym”, "Odświeżacz do toalet o zapachu figowym”, "Rzymskie medaliony Jupiter”, "Ekstrakt rdzawy ogień”, "Clinax”, "Czereśniowy powiew”, "Niebieski kryształ”, "Zielony ogień”, "Turkusowy brud”, "Malinowy powiew”, "Jaśminowy ogień” i wiele innych. W wyniku przeprowadzonych badań fizykochemicznych stwierdzono, że w zabezpieczonych środkach występują substancje psychoaktywne m.in. UR-144, Pentedron, 4-Mec, 4-CMC".

Zagrożenie dla życia i zdrowia

Warto przypomnieć, że zażycie substancji zawierającej 4-CMC może stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia człowieka poprzez zaburzenie rytmu serca, zmiany ciśnienia krwi skutkującymi utratą przytomności z zatrzymaniem krążenia włącznie. Przyjmowanie 4-Mec wiąże się z wystąpieniem działania kardio i neurotoksycznego (podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi, zaburzenia rytmu serca, wzrost temperatury ciała, bezsenność, szczękościsk, nadmierna potliwość, bóle głowy, rozszerzenie źrenic, nudności, wymioty, halucynacje). Z kolei zażycie środków zawierających UR -144 może powodować m.in. stany niepokoju, drgawki, halucynacje, ataki paniki, pobudzenie ruchowe.

Źródło: Policja.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d23y1om
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23y1om
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj