PolskaZatrzymano 77 pijanych kierowców

Zatrzymano 77 pijanych kierowców

77 nietrzeźwych kierujących, w tym ponad 50 pijanych rowerzystów, zatrzymali łódzcy policjanci podczas kilkunastogodzinnej akcji pod hasłem "Pomiar", przeprowadzonej w ostatni weekend na drogach regionu. Funkcjonariusze wystawili niemal 400 mandatów za wykroczenia drogowe na łączną kwotę prawie 57 tys. zł.

03.04.2006 13:25

Jak poinformowała nadkom. Joanna Kącka z biura prasowego łódzkiej policji, akcja wymierzona była przede wszystkim przeciwko kierującym pojazdami pod wpływem alkoholu. Policjanci pełnili służbę w 275 punktach pomiarowych na terenie całego województwa. Trasy patrolowały także nieoznakowane radiowozy.

W sumie skontrolowano ponad 1500 kierujących. Z ponad tysiąca poddanych badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu aż 77 jechało "na podwójnym gazie"; ponad 50 z nich to rowerzyści. W Piotrkowie Trybunalskim zatrzymano kierującego miejskim busem, który przewoził pasażerów, mając w organizmie 2,3 promila alkoholu; w powiecie łowickim wpadł kierujący tirem, który miał ponad dwa promile alkoholu w wydychanym powietrzu.

Zatrzymano także 29-letniego bełchatowianina, który, prowadząc po pijanemu hyundaia, najechał na znak drogowy, a następnie wjechał na prywatną posesję, gdzie uderzył w zaparkowanego volkswagena. Mężczyzna miał niemal 2,4 promila alkoholu w organizmie.

W sumie policjanci za popełnione wykroczenia drogowe ukarali kierowców prawie 400 mandatami; niemal 330 kierujących za drobniejsze przewinienia otrzymało pouczenia. 23 kierowców pożegnało się z prawem jazdy, a w 90 przypadkach z uwagi na zły stan techniczny pojazdów zatrzymano dowody rejestracyjne. Pijanym kierowcom samochodów grozi kara do 2 lat, a rowerzystom do roku pozbawienia wolności. Policja zapowiada kolejne tego typu akcje.

Według policji, pijani kierowcy rocznie powodują w Łódzkiem ponad tysiąc zdarzeń drogowych. Jeżeli sprawcą jest nietrzeźwy kierowca, to średnio, w co siódmym wypadku ginie człowiek. Największe zagrożenie powodują nietrzeźwi kierujący w wieku 25-39 lat. Są to przede wszystkim kierowcy samochodów osobowych, jednak duży procent stanowią również użytkownicy jednośladów.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)