Trwa ładowanie...
29-06-2015 14:22

Zatrucie na obozie w Gorzewie? 49 osób w szpitalu

W związku z podejrzeniem zatrucia pokarmowego rozwiązano młodzieżowy letni obóz Płockiego Uniwersytetu Ludowego w Gorzewie pod Gostyninem w województwie mazowieckim. Przebywało tam 319 osób. W niedzielę 49 uczestników obozu z objawami zatrucia trafiło do 7 szpitali.

Zatrucie na obozie w Gorzewie? 49 osób w szpitaluŹródło: WP, fot: Łukasz Szelemej
d3v90od
d3v90od

Jak poinformowała Maria Wróblewska, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gostyninie, trwa dochodzenie epidemiologiczne, które ma określić przyczyny zdarzenia. Na obozie wypoczywała młodzież z Płocka, Gostynina i Kutna.

- Pobraliśmy do szczegółowych badań laboratoryjnych próbki produktów, żywności i wody. Ich wyniki powinny być znane pod koniec tygodnia. Czekamy również na wyniki badań lekarskich osób hospitalizowanych - powiedziała Wróblewska. Dodała, że dochodzenie epidemiologiczne prowadzone jest w związku z podejrzeniem zatrucia pokarmowego, chociaż - jak przyznała - "nie można na obecnym etapie wykluczyć, że przyczyną mógł być czynnik wirusowy".

Wróblewska wyjaśniła, że wezwani w niedzielę wieczorem na miejsce lekarza pogotowia ratunkowego przebadali w sumie 65 osób uskarżających się na złe samopoczucie, w tym nudności i bóle głowy.

d3v90od

Organizatorem obozu w Gorzewie pod Gostyninem był Płocki Uniwersytet Ludowy, który korzystał z tamtejszej stanicy harcerskiej, użyczonej przez Chorągiew Mazowiecką ZHP im. Władysława Broniewskiego w Płocku. Jej komendant, harcmistrz Michał Bagiński, poinformował, że organizator wypoczynku "podjął decyzję o zawieszeniu obozu" i w poniedziałek po śniadaniu jego uczestnicy wyjechali do domu.

W przesłanym PAP oświadczeniu płocka Chorągiew Mazowiecka ZHP po zgłoszeniu objawów zatrucia u uczestników obozu Płockiego Uniwersytetu Ludowego w stanicy utworzono w niedzielę doraźne miejsce udzielania pierwszej pomocy, a do szpitali w Płocku, Gostyninie, Sierpcu, Kutnie, Pułtusku, Łęczycy i Sochaczewie przewieziono ostatecznie 49 osób.

- W bazie harcerskiej w Gorzewie zastosowano przewidziane w takiej sytuacji procedury, m.in. odkażanie, dezynfekcję - podkreślono w stanowisku Chorągwi Mazowieckiej ZHP. Poinformowano jednocześnie, że Płocki Uniwersytet Ludowy organizuje swoje obozy w gorzewskiej stanicy od 10 lat, a zaistniała sytuacja, czyli podejrzenie zatrucia pokarmowego, "ma miejsce po raz pierwszy".

Stan hospitalizowanych poprawia się

Paweł Kaczyński z Płockiego Uniwersytetu Ludowego poinformował, że stan hospitalizowanych osób, uczestników obozu, poprawia się. - Rzeczywiście zawiesiliśmy obóz. Do jego końca zostało jeszcze pięć dni. Mamy zamiar dokończyć obóz we wrześniu - oświadczył.

Płocki Uniwersytet Ludowy prowadzi m.in. gimnazja i licea ogólnokształcące, w tym w Płocku, Gostyninie i Kutnie. Są to placówki realizujące m.in. program nauczania z zakresu edukacji obronnej i bezpieczeństwa.

d3v90od
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3v90od
Więcej tematów