Trwa ładowanie...
d3ib19f
10-02-2012 17:17

Zastępca Arłukowicza odwołany. Tusk podpisał

Andrzej Włodarczyk, wiceminister zdrowia odpowiedzialny za politykę lekową, został odwołany - podaje RMF FM. Pod wnioskiem o jego dymisję podpisał się już premier Donald Tusk.

d3ib19f
d3ib19f

Andrzej Włodarczyk był podsekretarzem stanu w MZ od stycznia 2011 r. W ostatnich miesiącach był odpowiedzialny za politykę lekową i wdrażanie ustawy refundacyjnej. Nadzorował negocjacje z koncernami farmaceutycznymi w sprawie listy leków refundowanych.

- Decyzja o odwołaniu wiceministra zdrowia Andrzeja Włodarczyka związana jest z dalszymi planami ministra zdrowia dotyczącymi funkcjonowania ministerstwa i realizacji zadań z zakresu polityki zdrowotnej - powiedziała rzeczniczka MZ Agnieszka Gołąbek.

Nieoficjalnie wiadomo, że Włodarczyk stracił stanowisko za zamieszanie przy wprowadzaniu nowej ustawy refundacyjnej. Tyle tylko, że wiceminister przejął nadzór nad lekami dopiero w połowie grudnia.

Jeszcze w ubiegłym tygodniu Włodarczyk mówił, że na listę refundacyjną zostaną wprowadzone nowe leki. - Zmiany na nowej liście będą korzystne dla pacjentów. Za wcześnie, żeby mówić o szczegółach - podkreślił.

d3ib19f

1 stycznia weszła w życie ustawa refundacyjna, która wprowadziła m.in. urzędowe ceny i marże leków refundowanych, zakaz promocji i reklamy aptek oraz stosowania zachęt, czyli np. przekazywania przez firmy farmaceutyczne darmowych leków dla szpitali. Zapisy ustawy mówiące o karach dla lekarzy i aptekarzy wywołały sprzeciw środowisk medycznych. Lekarze nie określali na receptach poziomu odpłatności za medykamenty i stawiali pieczątkę: "Refundacja leku do decyzji NFZ". Część pacjentów pomimo prawa do wykupienia leków ze zniżką musiała płacić za nie cenę rynkową. Protestowali także aptekarze, którzy zamykali apteki na godzinę dziennie i skrupulatnie sprawdzali poprawność wypisanych przez lekarzy recept.

Od początku stycznia obowiązuje także nowa lista leków refundowanych, przygotowana zgodnie z zapisami ustawy refundacyjnej. Wywołała ona wiele kontrowersji jeszcze zanim weszła w życie. Po apelach ze strony różnych środowisk, w tym pacjentów i lekarzy, Ministerstwo dopisało na listę m.in. leki stosowane po przeszczepach, w leczeniu astmy oskrzelowej dzieci, w łagodzeniu bólu towarzyszącego chorobom nowotworowym i paski do glukometrów. Eksperci informują, że na nowej liście zabrakło ponad 800 leków, które do tej pory były refundowane.

d3ib19f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ib19f
Więcej tematów