Trwa ładowanie...

Zasiłek opiekuńczy po 24 maja. Jakie zasady?

Jak wynika z rozporządzenia rady ministrów, zasiłek opiekuńczy po 24 maja nadal będzie obowiązywał. Termin jego pobierania został przedłużony. Do kiedy będzie można pobierać zasiłek opiekuńczy?

Share
Zasiłek opiekuńczy po 24 maja. Jakie zasady?
Źródło: Getty Images
d33dxnb

Zasiłek opiekuńczy po 24 maja

Zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom, którzy ze względu na epidemię koronawirusa i zamknięcie szkół, nie są w stanie zapewnić opieki nad dziećmi. Obecny termin, do którego można było pobierać świadczenie mijał 24 maja. Rząd podjął decyzję, że wypłacanie zasiłku opiekuńczego będzie przedłużone do 14 czerwca.

Taka decyzja spowodowana jest tym, że placówki oświatowe nadal będą zamknięte dla większości uczniów. W związku z otwarciem żłobków i przedszkoli zmieniono warunki, jakie trzeba spełnić, by otrzymać pieniądze z zasiłku opiekuńczego.

d33dxnb

Zasiłek opiekuńczy. Jakie zasady?

Od 25 maja zmieniają się zasady przyznawania zasiłków opiekuńczych dla opiekunów dzieci, które ze względu na epidemię koronawirusa nie mogły chodzić do szkół, przedszkoli, żłobków czy innych placówek. Rząd opublikował komunikat w tej sprawie, w której zawarł zmianę obowiązujących zasad.

"Prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego zostało przedłużone do 14 czerwca br. Zgodnie z obowiązującymi przepisami dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje na dotychczasowych zasadach zarówno dla rodziców i opiekunów dzieci do lat 8 oraz dzieci i dorosłych osób niepełnosprawnych" - głosi ogłoszenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Jednak jak przekazał "Dziennik. Gazeta Prawna", rozporządzenie nie jest zgodne z ustawą o tarczy antykryzysowej, która regulowała przepisy wypłacania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Może być on przyznawany wyłącznie niektórym funkcjonariuszom państwowym (np. policjantom, strażakom zawodowym czy funkcjonariuszom wywiadu), rolnikom oraz rodzicom osób niepełnosprawnych do lat 18 lub z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. Pozostaje zatem czekać na kolejne rozporządzenie rządu, które ureguluje tę kwestię.

Zasiłek opiekuńczy. Komu przysługuje?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje objętym ubezpieczeniem chorobowym rodzicom bądź opiekunom prawnym dzieci do lat 8., którzy nie mogą zapewnić opieki w związku z zamknięciem przez COVID-19 żłobków, przedszkoli lub szkół. Ze świadczenia dodatkowo mogą skorzystać rodzice starszych dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Wybory 2020. Jarosław Gowin komentuje zgrzyt ze Zbigniewem Ziobrą. Padły 2 możliwe terminy głosowania

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d33dxnb

Podziel się opinią

Share
d33dxnb
d33dxnb
Więcej tematów