Trwa ładowanie...
d2pp42g
27-04-2008 22:15

Zarzuty dla większości zatrzymanych z grupy mokotowskiej

Większości z 20 zatrzymanych w niedzielę członków tzw. grupy mokotowskiej prokuratura postawiła już zarzuty; w poniedziałek można spodziewać się wniosków o tymczasowe aresztowania - powiedział wieczorem prokurator krajowy Marek Staszak.

d2pp42g
d2pp42g

Większości tych osób zostały już postawione zarzuty, są już przesłuchani przez prokuratorów - poinformował Staszak w TVN24. Zaznaczył, że dalsze czynności będą trwały w poniedziałek. tego dnia należy też spodziewać się pierwszych wniosków o zastosowanie tymczasowego aresztowania w stosunku do osób zatrzymanych.

Centralne Biuro Śledcze zatrzymało w niedzielę rano 20 członków tzw. grupy mokotowskiej, specjalizującej się m.in. w rozbojach, handlu narkotykami, napadach na TIR-y. Wśród zatrzymanych jest czterech liderów gangu: Karol R. pseud. Karol, Norbert D. pseud. Szlugu, Krzysztof P. pseud. Skrzat i Janusz M. pseud Jarek. Śledztwo prowadzi prokuratura okręgowa w Ostrołęce.

Dyrektor CBŚ Paweł Wojtunik podkreślił w niedzielę wieczorem w rozmowie z TVN24, że należy się spodziewać dalszego rozwoju sprawy. Na pytanie, czy będą kolejne zatrzymania, odparł, że prawdopodobnie tak.

Przypomniał, że CBŚ zajmowało się gangiem mokotowskim od trzech lat. Niedzielne działania - mówił - są takim gwoździem do trumny tego gangu. Mam nadzieję, że po dzisiejszych działaniach grupa ta już nie odżyje - dodał.

d2pp42g

Wojtunik zaznaczył, że w tej sprawie łącznie zatrzymano już około setki bandytów, a w niedzielę zatrzymano ostatnią grupę istotnych przywódców, kierowników, osób istotnych w życiu tego gangu.

Według dyrektora CBŚ o terminie niedzielnej akcji zdecydowało kilka czynników.

Nie ukrywam, że duże znaczenie miało, iż jest dziś niedziela. Chcieliśmy pokazać, że CBŚ, policja i prokuratura są w stanie przeprowadzić zmasowane działania policyjne, polegające na wejściu do ponad 40 obiektów, w większości wejściu siłowym i może to również zrobić w niedzielę, (bo) chcemy zaskakiwać przestępców także co do pory dnia, dnia tygodnia i innych okoliczności - mówił.

Dodał, że pewne znaczenie miał też pewien kontekst jaki się pojawiał w sprawie, kontekst zagrożenia dla życia, zdrowia prokuratorów i policjantów, który zajmowali się rozpracowywaniem grupy mokotowskiej. Nic tak nie eliminuje zagrożenia jak wyeliminowanie tych, którzy takie zagrożenia niosą - mówił.

d2pp42g

Nie dopuścimy do tego, by zorganizowana przestępczość podnosiła rękę na stróżów prawa - podkreślił. Na szczęście, nie dowiedzieliśmy się jak precyzyjne były te plany, jak zdesperowani byli planujący ewentualne zamachy na prokuratorów i policjantów - dodał.

Grupa mokotowska była przez policję określana jako jedna z najniebezpieczniejszych w Polsce, specjalizowała się w napadach na tiry, handlu bronią i narkotykami (także na skalę międzynarodową), praniu brudnych pieniędzy. Jej rozbicie zaczęło się pod koniec 2005 r. gdy CBŚ zatrzymało 17 jej członków. Wcześniej w 2004 r. wpadł szef starego "mokotowa" Andrzejem H., ps. Korek. Został on aresztowany przez gdański sąd pod zarzutem przemytu 325 kg kokainy z Ameryki Południowej do Gdyni w 2003 r.

Grupa "Korka" systematycznie zawłaszczała strefy wpływów po "grupie pruszkowskiej", wyrastając na najgroźniejszą w kraju. Gang zajmował się narkobiznesem, a zbrojne ramię grupy czerpało zyski ze ściągania haraczy i uprowadzeń. Nowy "mokotów" powstał właśnie z niedobitków poprzedniej grupy kierowanej przez "Korka" i gangu żoliborskiego.

d2pp42g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2pp42g
Więcej tematów