Trwa ładowanie...
d1k9q6h

Zarzut dla 7. osoby w śledztwie dot. Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów

Zarzut żądania korzyści majątkowej, a następnie przyjęcia pieniędzy w zamian za doprowadzenie do nabycia certyfikatów pieniężnych z funduszu inwestycyjnego dla jednej ze spółek usłyszał b. prezes Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i b. działacz PO Jarosław K.
Share
Zarzut dla 7. osoby w śledztwie dot. Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów
Źródło: WP.PL
d1k9q6h

Jak poinformowała rzeczniczka prokuratury Marta Zawada-Dybek, chodzi o żądanie korzyści majątkowej w kwocie 500 tys. zł, a następnie przyjęcie kwoty 250 tys. zł w zamian za doprowadzenie "do nabycia certyfikatów pieniężnych z funduszu inwestycyjnego z przeznaczeniem na działalność jednej z warszawskich spółek".

- Podejrzany nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu, złożył wyjaśnienia - podała Zawada-Dybek.

Śledztwo prowadzone jest od początku 2014 r. i zostało wszczęte w sprawie nieprawidłowości w spółkach GPW SA i GPW Dystrybucja "w zakresie inwestycji środków pieniężnych".

d1k9q6h

Wcześniej w śledztwie zarzuty przedstawiono sześciu innym osobom.

Arkadiuszowi P., Marzenie N.K. - członkom zarządu warszawskiej spółki oraz Arturowi K., który - jak dodała Zawada-Dybek - "faktycznie zarządzał" tą spółką, przedstawiono zarzuty dwóch oszustw oraz prania brudnych pieniędzy. Jeden z zarzutów dotyczy oszustwa na kwotę 5 mln zł na szkodę GPW Dystrybucja; drugi - oszustwa w wys. 15 mln zł na szkodę funduszu inwestycyjnego.

Arturowi K. przedstawiono ponadto zarzut posłużenia się podrobionym dokumentem umowy poręczenia inwestycyjnego oraz zarzut związany z nakłanianiem rzeczoznawcy majątkowego do poświadczenia nieprawdy w operatach szacunkowych będących zabezpieczeniem inwestycji majątkowych.

Z kolei zarzut związany z nakłanianiem rzeczoznawcy majątkowego do poświadczenia nieprawdy w operatach szacunkowych usłyszał Przemysław T.

d1k9q6h

- Podejrzani, poza Przemysławem T., nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów, składając wyjaśnienia zawierające ich własną linię obrony - podała rzeczniczka prokuratury.

Kolejne osoby, które wcześniej usłyszały zarzuty, to też rzeczoznawca majątkowy oraz jego córka. Chodzi o zarzuty dotyczące poświadczania nieprawdy w operatach szacunkowych ws. wyceny nieruchomości, stanowiących zabezpieczenie inwestycji majątkowych.

Działające na obszarze 4,3 tys. km kw. Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów (GPW) jest największą w Polsce firmą wodociągową. Należy w większości do samorządu woj. śląskiego. W 2013 r. spółka miała prawie 170 mln zł straty - w efekcie ryzykownych inwestycji poprzedniego zarządu oraz zaangażowania w sprawy związane z działaniem Kolei Śląskich.

Pod koniec 2013 roku Jarosław K. stracił stanowisko prezesa GPW (jego rezygnację przyjęła rada nadzorcza). K. był też szefem klubu radnych PO w Rudzie Śląskiej. Na początku 2014 r. został wykluczony z PO.

d1k9q6h

Podziel się opinią

Share
d1k9q6h
d1k9q6h
Więcej tematów