Trwa ładowanie...
dsoy02z

Zarząd województwa chce przeznaczyć 100 tys. na remont katedry

W czwartek rozpatrzony został wniosek parafii przy katedrze WNMP w Sosnowcu. Stara się ona o dotację na renowację dzieł sztuki sakralnej. Zarząd województwa śląskiego zarezerwował na ten cel 100 tys. zł, jednak decyzja o przyznaniu pieniędzy parafii zapadnie 17 listopada.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zarząd województwa chce przeznaczyć 100 tys. na remont katedry
(WP.PL)
dsoy02z

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu wybudowana została w latach 1893-1899. Znajdują się w niej m.in. malowidła wykonane przez Włodzimierza Tetmajera i Henryka Uziembłę, zabytkowe ołtarz główny (który jest kopią ołtarza z krakowskiego kościoła Bożego Ciała), ambona, ołtarze boczne oraz witraże.

W nocy z 28 na 29 października w katedrze wybuchł pożar, w wyniku którego spłonęła duża część dachu, a unikatowe dzieła sztuki zostały uszkodzone w czasie gaszenia ognia. Większość z nich można jeszcze jednak odratować, jednak potrzebne są środki na ich konserwację.

- Zarząd województwa śląskiego zarezerwował 100 tys. zł na rzecz katedry w Sosnowcu - poinformował w czwartek Witold Trólka z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach.

Parafia złożyła wniosek o przyznanie dotacji, a w czwartek odbyło się w tej sprawie posiedzenie komisji przyznającej dotacje na renowacje zabytków. Wniosek został oceniony pozytywnie, a pieniądze zostały zarezerwowane w budżecie województwa w ramach tzw. dotacji celowej na prace interwencyjne. Jednak o tym, czy zostaną przyznane katedrze zadecydują radni sejmiku śląskiego na sesji w dniu 17 listopada.

dsoy02z

Podziel się opinią

Share

dsoy02z

dsoy02z
Więcej tematów