Zarząd TVP określił procedury lustracji w spółce
Zarząd TVP zdecydował, że do czwartku "nie czekając na przewidziane prawem wezwanie Ministra Skarbu Państwa, członkowie Zarządu TVP S.A. złożą oświadczenia lustracyjne na ręce Przewodniczącej Rady Nadzorczej TVP". Deklarację tę zarząd zawarł w uchwale, w której określono zasady składania oświadczeń lustracyjnych przez dziennikarzy spółki.
Zgodnie uchwałą zarządu telewizji osobami pełniącymi w TVP funkcje publiczne, a zarazem podlegającymi lustracji są: dziennikarze i redaktorzy naczelni w rozumieniu ustawy Prawo prasowe z 1984 r., członkowie rady nadzorczej i zarządu, dyrektorzy anten, wydawcy i autorzy audycji oraz dyrektorzy terenowych oddziałów TVP i agencji Telewizji Polskiej oraz radcy prawni.
Do dziennikarzy TVP zalicza zarówno swoich pracowników etatowych jak i współpracowników.
Uchwała przypomina, że od daty wejścia w życie ustawy pracodawca ma miesiąc na powiadomienie osób podlegających obowiązkowi lustracyjnemu, tyle samo czasu mają też dziennikarze na złożenie oświadczenia. TVP podkreśla, że niezłożenie oświadczenia w terminie "stanowi obligatoryjną przesłankę pozbawienia tej osoby funkcji", może też być podstawą do rozwiązania bez wypowiedzenia umowy o pracę lub rozwiązania umowy cywilnoprawnej.
Zapisy nowej ustawy lustracyjnej dotyczyć będą około 750 pracowników TVP, w tym ok. 300 w oddziałach terenowych. Zarząd przypomina, że obecna uchwała znosi lipcowy apel zarządu do pracowników o uzyskanie zaświadczeń z IPN. W odpowiedzi na ten apel oświadczenia lustracyjne złożyło blisko 2 tys. osób. Teraz będą to musieli zrobić ponownie.
Po dniu 15 marca 2007 r. warunkiem zawarcia przez Telewizję Polską S.A. umowy o pracę bądź o współpracę z osobą pełniącą funkcje publiczne, urodzoną przed 1 sierpnia 1972 r. będzie złożenie oświadczenia lustracyjnego, w chwili składania przez nią oferty pracy lub współpracy.