PolskaZarejestrowano szczepionkę zapobiegającą rakowi szyjki macicy

Zarejestrowano szczepionkę zapobiegającą rakowi szyjki macicy

W USA zarejestrowano pierwszą i jedyną na świecie szczepionkę zapobiegającą rakowi szyjki macicy - poinformował przedstawiciel polskiej filii amerykańskiego producenta leku. Nowotwór szyjki macicy jest przyczyną śmierci ok. 2 tys. Polek rocznie.

Rak ten jest drugim co do częstotliwości występowania nowotworem złośliwym notowanym u kobiet na całym świecie. Według danych Międzynarodowej Agencji do Badań nad Rakiem w Lyonie (Francja), każdego roku stwierdza się 470 tys. nowych przypadków tego raka oraz 230 tys. zgonów z jego powodu, głównie w krajach rozwijających się.

Polska zajmuje niechlubne pierwsze miejsce w Europie pod względem zachorowalności na raka szyjki, jak i liczby zgonów z jego powodu. Jak szacują eksperci Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego i Polskiego Towarzystwa Profilaktyki Zakażeń HPV, rocznie zapada na niego ponad 3,6 tys. Polek, z czego co roku umiera ok. 2 tys. - a więc pięć Polek każdego dnia.

Rak szyjki jest uważany za jeden z tych nowotworów złośliwych, które - wcześnie wykryte - dają się skutecznie wyleczyć. Wykrycie zmian nowotworowych umożliwia przeprowadzenie badań cytologicznych, którym w Polsce regularnie poddaje się tylko 12-15 proc. kobiet.

Główną przyczyną raka szyjki macicy jest przewlekłe zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), który jest przenoszony drogą płciową. Za ponad 70% przypadków raka szyjki odpowiadają dwa typy wirusa - HPV-16 i HPV-18.

Zdaniem lekarzy, najlepsze efekty ochronne przyniosłoby szczepienie młodych, kilkunastoletnich dziewcząt, zanim rozpoczną współżycie płciowe. Na razie nie wiadomo, jak długo utrzymuje się odporność nabyta dzięki szczepionce. Minimalnie to 4 lata, bo taki był najdłuższy okres obserwacji kobiet poddanych szczepieniu.

Prace nad szczepionką trwały 10 lat. W drugiej i trzeciej fazie badań, które potwierdziły jej stuprocentową skuteczność, wzięło udział ponad 20 tys. kobiet w wieku 16 - 26 lat. Badania kliniczne prowadzono w 13 krajach, w tym też w Polsce - w ośrodkach ginekologicznych w Warszawie, Krakowie, Białymstoku i Poznaniu.

Pierwszym krajem, który dopuścił szczepionkę na swój rynek był Meksyk (od 1 czerwca 2006). Teraz szczepionkę zarejestrowała też Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA). Wniosek o rejestrację szczepionki w Unii Europejskiej został złożony w grudniu 2005 roku. Decyzja spodziewana jest pod koniec 2006 roku. Jeśli będzie pozytywna, szczepionka powinna być dostępna w polskich aptekach na początku 2007 roku.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)