Nie chce go nawet AfD. Jasna deklaracja ws. współpracy z Braunem
Skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec (AfD) chce utworzyć w Parlamencie Europejskim frakcję o nazwie Europa Suwerennych Narodów. Do współpracy AfD zaprosiła inne eurosceptyczne partie, m. in. polską Konfederację - donosi we wtorek niemiecki dziennik "Die Welt". AfD postawiła jednak warunek, że nie będzie współpracować z posłem Grzegorzem Braunem.
Według informacji dziennikarzy "Die Welt" w skład nowej grupy parlamentarnej ma wejść 28 europosłów z dziewięciu krajów. Połowa z nich ma pochodzić z AfD, a liderem frakcji ma być jej deputowany do PE Rene Aust.
Alternatywa dla Niemiec zaproponowała nazwę "Europa Suwerennych Narodów" (ESN)" – podał "Die Welt".
Dziennik poinformował, że AfD zaprosiła do współpracy inne eurosceptyczne partie: Reconquete z Francji, Konfederację z Polski, Odrodzenie z Bułgarii, Se Acabó La Fiesta z Hiszpanii, Wolność i Demokrację Bezpośrednią z Czech, Hnutie Republika ze Słowacji, Ruch Nasza Ojczyzna z Węgier oraz Związek Narodu i Sprawiedliwości z Litwy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Protest PiS przed Sejmem. "Złodziei trzeba zamykać, a nie księdza"
"Die Welt" zaznacza, że wprawdzie grupa nie została jeszcze ukonstytuowana, ale przeprowadzono "udane negocjacje dotyczące dalszej współpracy". Dziennik donosi, że powstanie nowej frakcji w PE ma zostać oficjalnie ogłoszone w środę wieczorem.
"Die Welt" zwraca uwagę, że do utworzenia grupy Europa Suwerennych Narodów AfD zaprosiła trzech z sześciu europosłów polskiej Konfederacji i jednego z dwóch eurodeputowanych słowackiej Hnutie Republika.
"AfD postawiła warunek, że nie będzie współpracować z polskim posłem Grzegorzem Braunem i słowackim posłem Milanem Mazurkiem" - czytamy w dzienniku.
Powodem są ich wypowiedzi na temat Holokaustu.
Czytaj także: