Zaprezentowano "Kompendium nauki społecznej Kościoła"
Polską edycję watykańskiego dokumentu "Kompendium nauki społecznej Kościoła", wydaną przez kieleckie wydawnictwo Jedność, zaprezentowano w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.
06.12.2005 | aktual.: 06.12.2005 15:28
Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Społecznych bp Kazimierz Ryczan podkreślił podczas prezentacji, że "Kompendium", ogłoszone przez Papieską Radę Iustitia et Pax, mówi przede wszystkim o zasadach i formach życia społecznego, a także daje pewne normy moralne, wskazując jednocześnie, jak należy rozwiązywać trudne kwestie społeczne współczesnego świata.
Rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch zauważył, że w ostatnim czasie wzrosła popularność katolickiej nauki społecznej. Na polskiej scenie politycznej co jakiś czas niepoważni gracze, ale i doświadczeni uczestnicy życia publicznego zasady katolickiej nauki odmieniają przez wszystkie przypadki. O wiele trudniej jest wprowadzić je w życie, a nawet podjąć taką próbę - powiedział ks. Kloch.
Zdaniem rzecznika, "Kompendium" jest wprawdzie przeznaczone dla katolików, ale nie należy go zamykać pod korcem, także przedstawiciele innych religii mogą znaleźć wśród tez katolickiej nauki społecznej wiele zbieżnych elementów. Dodał, że również niewierzący mogą się tu w wielu miejscach spotkać z wierzącymi.
Ks. Kloch zaznaczył, że starano się, aby "Kompendium" ukazało się przed 13 grudnia - rocznicą stanu wojennego - podczas którego robotnicy słuchali nauki społecznej Kościoła o należnym im prawach.
Przewodniczący Papieskiej Rady Iustitia et Pax, kard. Renato Martino w przesłaniu skierowanym do uczestników prezentacji polskiego wydania "Kompendium" napisał: "Chrześcijanie w Polsce zrozumieli już w trudnych czasach doktryny komunistycznej, że głoszenie nauki społecznej nie jest dla Kościoła przywilejem, dygresją, konwencją czy też ingerencją, ale jest jego prawem i obowiązkiem w dziele ewangelizacji społecznej".
Cała trudność polega na tym, jak te zasady zastosować życiu, ale jest to już zadanie dla analityków, także i polityków - podkreślił bp Kazimierz Ryczan.
Jego zdaniem, politycy naukę społeczną Kościoła "wykorzystują zbyt hasłowo, a często próbują legitymizować się w ten sposób, odwołując się w dyskusji do nauki społecznej Kościoła".
Publicysta katolicki red. Stefan Wilkanowicz podkreślił, że obecnie potrzebna jest szeroka dyskusja, by zastanowić się nad poszczególnymi elementami nauczania społecznego Kościoła, zobaczyć, jak to wygląda w praktyce u nas, i co jeszcze należałoby zrobić w tej dziedzinie.
Uczestniczący w prezentacji szef Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości Przemysław Gosiewski powiedział, że z "Kompendium" powinni korzystać wszyscy politycy, ponieważ - jak podkreślił - "polityka musi odwoływać się do wartości".
Według Gosiewskiego, z "Kompendium" powinni zapoznać się przede wszystkim posłowie, bo z niego - jak zaznaczył - "płynie ważna wiedza, dotycząca tych prac, które będą prowadzone w Sejmie".