Zapowiada się pandemia ptasiej grypy?
Azja wciąż zmaga się z ptasią grypą, która z Dalekiego Wschodu dotarła do Pakistanu i zabiła dotychczas siedem osób. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oświadczyła, że tak szybka ofensywa wirusa ptasiej grypy nie ma precedensu w historii.
26.01.2004 | aktual.: 26.01.2004 13:05
Jak dotychczas na ptasią grypę zapadły tylko osoby, które miały bezpośredni kontakt z chorym ptactwem. WHO nie ma danych wskazujących na zarażanie się człowieka od człowieka. Jednak naukowcy martwią się, że wirus ptasiej grypy mógłby przejąć pewne cechy od wirusa grypy ludzkiej, co doprowadziłoby do powstania jakiejś nowej odmiany. Nowy wirus mógłby zawierać materiał genetyczny obu wirusów i stać się tak zaraźliwy jak grypa ludzka, a zarazem tak śmiercionośny jak odmiana ptasia. Ludzie byliby pozbawieni naturalnej odporności na taką grypę.
Pierwsze objawy ptasiej grypy u ludzi przypominają ciężki przypadek zwykłej grypy. Chorzy cierpią na gorączkę, kaszel, ból gardła, bóle mięśni, infekcję oczu, zapalenie płuc, ostrą niewydolność oddechowa i wirusowe zapalenie płuc.
Jak informuje WHO, jest to zwierzęcy rodzaj grypy, powodowany przez wirusa grypy szczepu A, posiadającego wiele różnych podtypów. Ptasia grypa występuje w różnych odmianach, od łagodnej, powodującej niegroźne skutki, aż po wysoce zaraźliwą i śmiercionośną. Rozprzestrzenia się w powietrzu i w nawozie. Zarażone ptaki przenoszą wirusa za pośrednictwem odchodów, śliny i wydzieliny z nos.
W ostatnich tygodniach grypa wystąpiła u ptaków w Tajlandii, Indonezji, Kambodży, Południowej Korei, Japonii, na Tajwanie i w Pakistanie. U ludzi stwierdzono ją po raz pierwszy w 1997 roku, w Hongkongu. Potem występowała głównie w Azji, chociaż w zeszłym roku zaatakowała ptasie fermy w Holandii, Belgii i w Niemczech.
W Wietnamie potwierdzono sześć zgonów spowodowanych przez ptasią grypę, pięć na północy kraju, a jeden w mieście Ho Szi Minh na południu. Pięć ofiar to dzieci. W Tajlandii zmarł na ptasią grypę sześcioletni chłopiec. Stwierdzono ją tam u trzech osób, a u dziesięciu chorobę się podejrzewa.
W kwietniu 2003 roku weterynarz holenderski, który pracował w fermie, gdzie panowała ptasia grypa, zaraził się wirusem ptasiej grypy i zmarł na zapalenie płuc.
Nie ma dowodów, że wirus przenosi się na ludzi jedzących wyroby z drobiu. Wysoka temperatura zabija wirusa i WHO zaleca podgrzewać wyroby z drobiu przynajmniej do 70 st. Celsjusza. Należy także myć ręce, które stykały się z drobiem i zapewnić, aby nieżywe ptaki niczego nie zakaziły.
Przeciwwirusowe inhibitory neuraminidazy działają skutecznie, jeśli zostaną podane odpowiednio wcześnie (w ciągu 36 godzin). Światowa Organizacja Zdrowia sygnalizuje, że tegoroczny szczep jest odporny na tańsze leki antywirusowe, amantadynę i rimantadynę. Zaleca się poddanie chorych kwarantannie.
Nowe odmiany grypy wywołują pandemie, czyli epidemie ogarniające cały świat. Pandemie w latach 1956-1957 i 1967-1968 zabiły łącznie 4,5 mln ludzi.