Zapominanie ułatwia mózgowi selekcję istotnych informacji
Umiejętność zapominania nieistotnych faktów
umożliwia mózgowi późniejsze przypominanie ważnych informacji i
odciąża go - informują naukowcy ze Stanford University na łamach
pisma "Nature Neuroscience".
01.06.2007 | aktual.: 01.06.2007 19:03
Odszukanie w pamięci konkretnych informacji często wymaga zahamowania innych wspomnień nieadekwatnych w danej sytuacji. Wcześniejsze badania wykazały, że kora przedczołowa mózgu odpowiada za takie hamowanie.
Niemniej jednak proces ten nie jest pozbawiony wad - wspomnienia, które są hamowane podczas swego rodzaju "współzawodnictwa" informacji, są często zapominane i nie potrafimy ich przywołać, kiedy później stają się potrzebne.
Brice Kuhl wraz z kolegami odkryli, że kora przedczołowa mózgu jest mniej aktywna jeżeli badani zapomnieli informacji, które "współzawodniczą" z tymi, które próbują przywołać. Taki wynik obserwacji mózgu sugeruje, że mniejsze obciążenie poznawcze w trakcie przypominania sobie faktów jest korzystne, a wręcz niezbędne.
Autorzy pracy przeprowadzili obrazowanie pracy mózgu przy pomocy funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI), kiedy badani próbowali przypomnieć sobie wcześniej nauczone słowa i wyrażenia.
Część słów miało wiele innych skojarzeń, powiązanych ze sobą i badani byli proszeni o przypomnienie sobie tylko jednego z nich. Aktywacja kory przedczołowej mózgu była wtedy zredukowana w stopniu zależnym od liczby zapomnianych słów.
Zapominanie może być niekiedy frustrujące, ale - zdaniem autorów pracy - ich wyniki wskazują, że może również zwiększać wydajność pracy naszego mózgu.