Zapisy na szczepienie przeciwko COVID-19. Co zrobić, gdy nie dostaliśmy maila?

Trwają szczepienia na COVID-19. Na rządowej stronie opublikowano formularz służący osobom powyżej 18 roku życia do zgłoszenia chęci przyjęcia preparatu. Tłumaczymy, jak należy go wypełnić i co zrobić, jeśli nie otrzymaliśmy zwrotnego maila.

Szczepienie na COVID-19. Nie wszyscy od razu otrzymają mail zwrotny
Szczepienie na COVID-19. Nie wszyscy od razu otrzymają mail zwrotny
Źródło zdjęć: © PAP | Leszek Szymański
Magdalena Nałęcz-Marczyk

Wiele osób zgłasza problemy z wypełnieniem formularza zapisu do szczepień na COVID-19. Najczęściej chodzi o brak maila zwrotnego z linkiem potwierdzającym udział w szczepieniu, który powinniśmy otrzymać po wypełnieniu formularza.

Na stronie pacjent.gov.pl poinformowano, że osoby, które wysłały formularz zgłoszenia chęci szczepienia, otrzymują zwrotne maile w ciągu 24h.

"Wszystkie zgłoszenia, dla których wyświetlił się ekran potwierdzający zgłoszenie, zostały zapisane" - podkreślono. I zapewniono, że termin potwierdzenia zgłoszenia nie ma wpływu na kolejność otrzymania e-skierowania na szczepienie.

"Prosimy nie ponawiać zgłoszeń" - zaapelowano. Warto również sprawdzić, czy mail nie znajduje się w zakładce SPAM lub w folderze z ofertami sprzedaży i promocji.

Szczepienie na COVID-19. Jak się zapisać? Instrukcja

W pierwszym kroku należy wejść na stronę pacjent.gov.pl i wybrać formularz znajdujący się na belce z niebieskim tłem. "Szczepienia przeciw COVID-19 będą odbywały się według kolejności wskazanej w Narodowym Programie Szczepień" - poinformowano na niej.

Możemy również skorzystać z bezpośredniego linka dostępnego TU.

Po wykonaniu jednego z powyższych działań zostaniemy przekierowani do formularza pacjenta zatytułowanego "Zgłoszenie chęci szczepienia przeciw COVID-19".

Przed jego wypełnieniem zostaniemy poproszeni o przeczytanie dwóch informacji, które są istotne z punktu widzenia naszego wieku i posiadania - lub nie - numeru PESEL.

Szczepienie na COVID-19. Warunek wieku i posiadania nr PESEL

Jeśli nie masz ukończonych 70 lat (osoby urodzone w roku 1952 lub później) oraz posiadasz PESEL, możesz wypełnić formularz. "Kiedy szczepieniami zostanie objęta Twoja grupa wiekowa otrzymasz, na wskazany przez siebie adres e-mail, informację o tym, że zostało dla Ciebie wystawione e-skierowanie i możesz już się zapisać na szczepienie" - wyjaśniono.

Z kolei gdy nie masz jeszcze 70 lat i nie nadano ci numeru PESEL, musisz poczekać, aż szczepieniami będzie objęta twoja grupa wiekowa. "Informacje o tym będą dostępne w mediach. Wówczas zwróć się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) z prośbą o wystawienie Ci e-skierowania na szczepienie przeciwko COVID-19. Następnie zapisz się na szczepienie na konkretny termin" - podano.

Pozostając na tej samej stronie, należy wypełnić formularz. Zostaniemy poproszeni o imię, nazwisko, numer PESEL, kod pocztowy miejsca zamieszkania, adres e-mail oraz (opcjonalnie) numer telefonu. Trzeba także wyrazić zgodę na przetwarzanie danych osobowych, aby przejść do następnego kroku.

W ciągu 24 godzin otrzymamy maila z linkiem aktywacyjnym potwierdzającym chęć udziału w szczepieniu. Wtedy należy kliknąć w link. Zostaniemy przekierowani na stronę szczepimysie.pacjent.gov.pl.

Rejestracja na szczepienia jest możliwa również w punkcie szczepień i pod nr. 989.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)