Trwa ładowanie...
d4b1f1y

Zapadł wyrok za zamianę bliźniąt w szpitalu

770 tysięcy złotych odszkodowania - taki wyrok zapadł w Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie. Rodziny bliźniąt zamienionych w 1953 r. są z wyroku zadowolone i nie będą się odwoływać.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zapadł wyrok za zamianę bliźniąt w szpitalu
(Jupiterimages)
d4b1f1y

Początkowo poszkodowani wystąpili o 2,4 milionów złotych zadośćuczynienia. Sprawa toczyła się w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie. Jesienią zapadł pierwszy wyrok w tej sprawie – 770 tysięcy złotych dla obu rodzin. Jednak prokuratora generalna od wyroku odwołała się do Sądu Apelacyjnego. Ten utrzymał w mocy poprzednią decyzję wymiaru sprawiedliwości.

- Nie będziemy się odwoływać od tego wyroku. Taka kwota nas całkowicie satysfakcjonuje - mówi pełnomocnik poszkodowanych mec. Maria Wentlandt-Walkiewicz i dodaje, że w tej sprawie nie chodziło o pieniądze, ale o wyegzekwowanie odpowiedzialności za błąd popełniony w szpitalu powiatowym w Przeworsku.

O sprawie zrobiło się głośno rok temu. Dziennikarze TVP Info dotarli do dwóch rodzin z Przeworska w województwie podkarpackim, których dzieci zostały zamienione w szpitalu przy urodzeniu.

d4b1f1y

Do zamiany doszło w 1953 roku. W przeworskim szpitalu na świat przyszły dwie pary bliźniąt: dwóch chłopców oraz dziewczynka i chłopiec. Dzieci urodziły się w dwudniowym odstępie czasu. Chłopcy zostali zamienieni. Kluczowym dowodem w sprawie były testy DNA.

Obie rodziny od lat podejrzewały, że mogło dojść do zamiany. Jednak decyzję o przeprowadzeniu testów DNA podjęły po głośnej sprawie zamiany dzieci z 2002 r. Chodziło o zamianę bliźniaczek z Warszawy. Wówczas po siedmiu latach procesu sąd przyznał odszkodowanie po 300 tysięcy złotych dla każdej osoby poszkodowanej i było to rekordowe zadośćuczynienie – łącznie 1,9 miliona złotych.

Kwota 770 tysięcy złotych odszkodowania zostanie podzielona miedzy siedem osób z obu rodzin. Po 200 tysięcy złotych dostaną dzieci, które 58 lat temu zostały zamienione.

Więcej na www.tvp.info

d4b1f1y

Podziel się opinią

Share
d4b1f1y
d4b1f1y
Więcej tematów