PolskaZaostrza się protest w szpitalu w Sierpcu

Zaostrza się protest w szpitalu w Sierpcu

Ze względu na brak porozumienia z dyrekcją
Samodzielnego Publicznego Zespołu ZOZ w Sierpcu (Mazowieckie),
pielęgniarki tej placówki postanowiły na godzinę odejść
od łóżek pacjentów - poinformowała szefowa tamtejszej
"Solidarności" Anna Brzozowiec.

Od środy w sierpeckim szpitalu trwa akcja protestacyjna większości pracowników, którzy domagają się negocjacji m.in. na temat wyrównania skali podwyżek oraz zaniechania planowanych zwolnień.

Decyzja o odejściu na godzinę od łóżek pacjentów jest wynikiem braku reakcji dyrekcji na obecną sytuację szpitala, w tym oddziału ginekologiczno-położniczego, który przestał praktycznie funkcjonować - wyjaśniła Brzozowiec. Dodała, iż protestujący nie zgadzają się na odejście z pracy jednego z dwóch lekarzy, którzy pracują jeszcze na oddziale, do niedawna jego ordynatora, Tadeusza Żurawika.

Nie możemy pozwolić, aby oddział został bez specjalisty. Chcemy go bronić. Nie pozwolimy, żeby odszedł - oświadczyła Brzozowiec. Zapowiedziała, że jeśli do czwartku dyrekcja szpitala nie przystąpi do merytorycznych rozmów, dotyczących przyszłości placówki, protestujący zaostrzą protest nawet do strajku okupacyjnego włącznie.

W piątek ze względu na zmniejszoną obsadę lekarską oddział ginekologiczno-położniczy wstrzymał przyjmowanie nowych pacjentek w sytuacji, gdy ich stan będzie pozwalał na przewiezienie do najbliższej placówki, czyli szpitala wojewódzkiego w Płocku. Większość lekarzy oddziału - pięciu - odeszło z pracy z początkiem nowego roku, nie akceptując proponowanych przez dyrekcję podwyżek płac.

Decyzję o wstrzymaniu przyjęć podjął Żurawik, który od 1 stycznia 2008 roku zatrudniony jest jako starszy asystent oddziału. Przyznał, iż oddział praktycznie przestał funkcjonować, bo wszystkie pacjentki zostały wypisane do domu, a te które się zgłaszają, są odsyłane do płockiego szpitala. Oddział jest już pusty. Właśnie wypisaliśmy ostatnią pacjentkę - dodał.

Żurawik przyznał, że ze względu na brak jakiejkolwiek reakcji ze strony dyrekcji szpitala, a także starostwa, na sytuację oddziału, podjął decyzję o odejściu z pracy. Decyzja ta jest w zasadzie nieodwołalna. Zamierzam złożyć wymówienie. Podjąłem już pewne zobowiązania, dotyczące przyszłego zatrudnienia, z których nie mogę się wycofać - zastrzegł.

Przypomniał zarazem, iż o bardzo trudnej sytuacji oddziału, "grożącej jego paraliżem", która powstała po odejściu z pracy większości lekarzy informował wcześniej zarówno dyrekcję jak i starostwo, jednak bez merytorycznej reakcji z obu stron. Uznałem, że to nie może trwać dłużej, stąd moja decyzja o odejściu z pracy. Oczywiście, jeśli będzie taka potrzeba, jestem gotów wspierać oddział w przyszłości i służyć pomocą - zaznaczył.

Żurawik jeszcze przed końcem 2007 roku wysłał pismo do dyrekcji szpitala, w którym informował o "groźbie paraliżu" oddziału w związku ze zmniejszeniem do dwóch osób obsady lekarskiej. Wnioskował też o przewiezienie pacjentek do innych placówek, prosząc o zapewnienie transportu sanitarnego - pismo to jednak nie zostało zaakceptowane, a jemu samemu - jak podkreślił - sugerowano możliwość zwolnienia dyscyplinarnego.

Na środę zaplanowano rozmowy przedstawicieli dyrekcji i starostwa z protestującymi pracownikami sierpeckiego szpitala. W rozmowach ma uczestniczyć Krystyna Jodłowska, zastępca ds. medycznych dyrektora placówki, Marka Kuczmarskiego. On sam przebywa na zwolnieniu lekarskim i do pracy ma wrócić w czwartek. "Nie wiem, czy pracownicy zgodzą się na wpuszczenie dyrektora do placówki" - oświadczyła Brzozowiec.

Kaczmarski powiedział, że do czasu powrotu do pracy i zapoznania się z sytuacją szpitala, nie będzie jej komentował.

Akcję protestacyjną w sierpeckim szpitalu, polegającą dotychczas na oflagowaniu budynku i noszeniu "plakietek strajkowych", zorganizowały wszystkie związki zawodowe działające w tej placówce.

Lekarze oddziału ginekologiczno-położniczego, którzy odeszli z pracy złożyli wymówienia w ramach sporu zbiorowego trwającego od maja 2007 roku - ważność wypowiedzeń dobiegła końca 31 grudnia. Większość lekarzy z pozostałych oddziałów zgodziła się na podwyżki o około 26 proc. Pozostali pracownicy, w tym obsługi szpitala, otrzymali podwyżkę w wysokości 1 proc.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)