Trwa ładowanie...
d44s6ig

Zanussi z żoną ufundowali kościół. Gdzie?

"Dziś w Bochotnicy koło Kazimierza Dolnego uroczyste poświęcenie kościoła Ducha Świętego, ufundowanego przez Elżbietę i Krzysztofa Zanussich" - napisał na Twitterze arcybiskup Stanisław Budzik. W rodzinie żony reżysera tradycja fundowania kościołów i kaplic sięga podobno kilku pokoleń.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kościół Ducha Świętego w Bochotnicy.
Kościół Ducha Świętego w Bochotnicy. (Twitter.com/Stanisław Budzik)
d44s6ig

Informacja o tym, że znany reżyser i scenarzysta Krzysztof Zanussi planuje wraz z żoną ufundowanie budowy kościoła pojawiła się w mediach w 2014 roku. - Brakuje nam jeszcze sporej sumy pieniędzy bo okazało się, że nie został policzony koszt instalacji elektrycznej i tynków. Droższy był też dach - przyznała wtedy w rozmowie z "Dziennikiem Wschodnim" Elżbieta Zanussi. Media dodawały, że małżeństwo przekazało na budowę około miliona złotych. Budynek jest już gotowy. W sobotę odbędzie się jego uroczyste poświęcenie.

Ma służyć mieszkańcom

Państwo Zanussi zamieszkiwali w Bochotnicy w latach 90., ale jak widać sentyment do tego miejsca pozostał. Teren pod budowę kościoła 10 lat temu przekazała im gmina. Jak podkreśla Elżbieta Zanussi, kościół ma pełnić także funkcję domu kultury. - Powstaje według ładnego projektu, będzie tam większa sala, gdzie mieszkańcy będą mogli się nie tylko pomodlić, ale też zorganizować koncert czy po prostu spotkać. Ta gmina potrzebuje takiego miejsca - dodała.

Krzysztof Zanussi jest jednym z najbardziej znanych i najczęściej nagradzanych twórców polskich zagranicą. Jego kino jest głęboko autorskie – sam pisze scenariusze, realizując je w specyficznej, właściwej tyko sobie formie. Już dyplomowy film telewizyjny Zanussiego – "Śmierć prowincjała" (1966) otrzymał nagrody na festiwalach w Wenecji, Mannheim i Valladolid. Niemal każdy kolejny również zbierał nagrody zarówno w Polsce, jak i za granicą. Więcej informacji o dorobku artystycznym reżysera TUTAJ.

Źródło: WP, Dziennik Wschodni, wpolityce.pl

d44s6ig

Podziel się opinią

Share

d44s6ig

d44s6ig
Więcej tematów