Zamów posiłek i pomóż głodnym dzieciom
Już po raz szósty rusza jednodniowa akcja Świąteczny Stół Pajacyka w ramach Programu Pajacyk Polskiej Akcji Humanitarnej. Każdy, kto 9 grudnia zje w restauracji oznaczonej plakatem z Pajacykiem pomoże niedożywionym dzieciom. 10% dziennego obrotu lokali gastronomicznych, które biorą udział w akcji zostanie przeznaczone na posiłki dla dzieci w całej Polsce.
Polska Akcja Humanitarna od sześciu lat zachęca restauratorów do brania udziału w Świątecznym Stole Pajacyka. Pierwszym miastem, które podjęło szeroką współpracę z fundacją był Kraków. Bardzo szybko przyłączyli się do niej również właściciele lokali z innych polskich miast. W zeszłym roku do akcji włączyło się 189 restauracji, pubów i klubów z całego kraju. Niebawem na stronie internetowej www.pah.org.pl i www.pajacyk.pl pojawi się lista lokali, które w tym roku przystąpiły do akcji.
Grzegorz Gruca, członek zarządu PAH mówi Wirtualnej Polsce, że procedura przyłączenia się do akcji jest bardzo prosta. Trzeba przesłać nam maila ze zgłoszeniem. Każdy lokal, który to zrobi otrzyma od nas plakat informujący gości, że część pieniędzy, które wydadzą, trafi na konto Programu Pajacyk – wyjaśnia Gruca._ Zamawiając posiłek w oznakowanej restauracji połączymy przyjemne z pożytecznym. Zjemy obiad w rodzinnym gronie, a przy okazji pomożemy dziecku, które tej pomocy potrzebuje_ - mówi członek zarządu.
Program Pajacyk działa od 9 lat. W tym czasie udało się ufundować niemal 5 tys. posiłków. W ubiegłym roku akcja pomogła w nakarmieniu ponad sześciu tysiącom dzieci ze 163 szkół. Choć problem niedożywionych dzieci jest wciąż palący, bo w Polsce głoduje jedna trzecia dzieci, to udaje nam się docierać do tych, które nie uzyskały pomocy z Ośrodka Pomocy Społecznej lub innych organizacji – mówi Gruca.
Z Programu Pajacyk mogą skorzystać szkoły podstawowe, gimnazja oraz świetlice środowiskowe, które z własnej inicjatywy zgłoszą się do fundacji. Dwa razy w roku – latem i zimą - zbiera się specjalna komisja, która przydziela środki na dożywanie dzieci. Placówki zainteresowane uzyskaniem pomocy mogą jeszcze w tym roku z niej skorzystać. Termin nadsyłania wniosków mija 10 grudnia.
Z tegorocznych badań przeprowadzonych przez GFK Polonia w blisko 800 szkołach podstawowych i gimnazjalnych wynika, że nieznacznie zmniejszyła się liczba szkół, w których występuje problem niedożywienia dzieci. Nadal jednak prawie połowa ankietowanych placówek ocenia, że sytuacja w zestawieniu z zeszłym rokiem się nie zmieniła, a 18% podkreśla, że problem narasta.
Agnieszka Niesłuchowska, Wirtualna Polska