ŚwiatZamknięto śledztwo ws. prania pieniędzy przez Bhutto

Zamknięto śledztwo ws. prania pieniędzy przez Bhutto


Władze szwajcarskie zamknęły śledztwo w
sprawie podejrzenia prania brudnych pieniędzy przez nieżyjącą
przywódczynię pakistańskiej opozycji Benazir Bhutto, ale śledztwo
dotyczące jej męża trwa - poinformował prawnik.

Zamknięto śledztwo ws. prania pieniędzy przez Bhutto
Źródło zdjęć: © PAP/EPA

28.12.2007 | aktual.: 28.12.2007 17:51

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/benazir-bhutto-nie-zyje-6038709123077249g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/benazir-bhutto-nie-zyje-6038709123077249g )
Benazir Bhutto nie żyje

Benazir Bhutto została zamordowana w czwartek w Rawalpindi w Pakistanie podczas przedwyborczego wiecu zwolenników Pakistańskiej Partii Ludowej, której przewodziła.

Trwające trzy lata śledztwo w sprawie podejrzenia, że pani Bhutto za pośrednictwem banków szwajcarskich wyprała miliony dolarów, zostało zamknięte - oświadczył Alec Reymond. Bhutto konsekwentnie zaprzeczała tym zarzutom, twierdząc, że mają one źródło polityczne.

Reymond powiedział, że nadal będzie się toczyć śledztwo przeciwko mężowi Bhutto, Asifowi Ali Zardariemu, i jeszcze jednej, niewymienionej z nazwiska osobie.

W 1998 r. władze szwajcarskie poinformowały o odkryciu na szwajcarskich kontach należących do pani Bhutto i członków jej rodziny 20 mln franków szwajcarskich (ok. 13,8 mln dol.).

Pani Bhutto zawsze utrzymywała, że to nie są jej pieniądze, a rachunki nie były prowadzone na jej nazwisko - oświadczył Reymond.

Szwajcarscy i pakistańscy oficerowie śledczy twierdzą, że znaczna część tych pieniędzy pochodziła z Societe Generale de Surveillance (SGS), jednej z największych firm inspekcji celnych na świecie, i stanowiła "wynagrodzenie" za zawarcie umów z rządem pakistańskim w okresie, gdy Bhutto była premierem, czyli pod koniec lat 80. i w pierwszej połowie lat 90. SGS zaprzecza tym zarzutom.

W lipcu 2003 r. sąd w Genewie skazał Bhutto i jej męża zaocznie za pranie brudnych pieniędzy (prawo szwajcarskie umożliwia wysokim rangą oficerom śledczym wymierzanie kar bez rozprawy sądowej) na karę 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu i grzywnę w wysokości 22 mln dol. Wyroki te zostały automatycznie unieważnione, gdy państwo Bhutto złożyli apelację.

W lipcu 2004 r. inny sąd szwajcarski ponownie postawił im zarzuty w sprawie o korupcję.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)