Trwa ładowanie...
d4fxkkf

Zamiast do wojska wysyłał do rezerwy - ruszył proces

Były Kierownik Sekcji Poboru i Uzupełnień Wojskowej Komendy Uzupełnień w Wejherowie (Pomorskie), ppłk Józef M. za łapówki fałszował dokumenty, na podstawie których służby wojskowej uniknęło 241 poborowych.

d4fxkkf
d4fxkkf

Proces w tej sprawie zakończył się przed Wojskowym Sądem Okręgowym w Poznaniu. Ppłk Józef M. przyznał się do popełnienia wszystkich zarzuconych mu czynów i zgłosił chęć dobrowolnego poddania się karze. Sąd wyda wyrok w jego sprawie w przyszłym tygodniu.

Informację o tym przekazał zastępca wojskowego prokuratora okręgowego w Poznaniu ds. przestępczości zorganizowanej płk Mikołaj Przybył.

- Józefowi M. zarzucono, że w okresie od czerwca 2000 do końca grudnia 2005 r. w Wejherowie czyniąc z popełniania przestępstw stałe źródło dochodu, wielokrotnie poświadczał nieprawdę w dokumentach kart ewidencyjnych, wtórnikach i książeczkach wojskowych oraz przyjmował korzyści majątkowe w zamian za dokonywanie nieprawdziwych wpisów w dokumentacji wojskowej - powiedział Przybył.

Wpisy dotyczyły m. in. prawomocnego skazania i odbycia kary pozbawienia wolności powyżej jednego roku, nieukończenia w terminie szkoły podstawowej lub zawarcia związku małżeńskiego przez poborowych. Okoliczności te uzasadniały decyzję o przeniesieniu do rezerwy bez odbycia służby wojskowej.

d4fxkkf

Ponadto, Józef M. wielokrotnie podejmował się pośrednictwa w załatwieniu przeniesienia poborowych do rezerwy, powołując się na swoje wpływy w WKU.

Śledztwo pozwoliło ustalić również inne osoby odpowiedzialne za popełnienie tych przestępstw, sprawy te zostały przekazane do prokuratury powszechnej.

Jak powiedział płk Przybył, podejrzany w toku śledztwa konsekwentnie utrzymywał, że jest niewinny. W trakcie procesu przyznał się do popełnienia wszystkich zarzuconych mu czynów.

d4fxkkf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fxkkf
Więcej tematów