Zamarzły największe i najgłębsze polskie jeziora
Hańcza, najgłębsze jezioro w Polsce zamarzło
miesiąc wcześniej niż zwykle. Wielkie Jeziora Mazurskie tafla lodu
pokrywa już od ponad tygodnia.
Jak podaje Mazurska Służba Ratownicza w Okartowie, grubość tafli lodu na niektórych zbiornikach w rejonie Wielkich Jezior sięga 10 cm. Nad Śniardwami w miniony weekend rozegrano nawet zawody bojerowe, ale lód, na którym się ślizgano był wcześniej przebadany pod względem bezpieczeństwa. Mimo to jeden z żeglarzy wpadł w szczelinę lodową.
- To że jezioro Hańcza zamarzło wcześniej niż zwykle jest efektem kilkudniowych silnych mrozów na Suwalszczyźnie. Zwykle Hańcza, jeśli w ogóle zamarza to na przełomie stycznia i lutego - poinformowała dyrektor Suwalskiego Parku Krajobrazowego Teresa Świerubska.
Jezioro Hańcza ma 108,5 metra głębokości. Zamarza najpóźniej spośród wszystkich jezior Północno-Wschodniej Polski. W niektórych latach w ogóle na jeziorze nie było lodu.
Od kilku dni na Suwalszczyźnie są duże mrozy. Temperatura w ciągu dnia sięgała kilkunastu stopni mrozu, zaś w nocy przy gruncie dochodziła prawie do minus 30 stopni Celsjusza.
Jezioro Hańcza położone jest na Pojezierzu Wschodniosuwalskim, na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego i jest w całości objęte ochroną jako rezerwat przyrody. Jego głębokość wynosi 108,5 m, ale według innych danych 111,5 lub 113 m. Ma powierzchnię 304 ha.
Jest to jedno z największych jezior na Suwalszczyźnie. Wody jeziora Hańcza są bardzo czyste, przezroczystość dochodzi tam do 12 m.
Wielkie Jeziora Mazurskie to m.in. Śniardwy (największe w kraju jezioro - 113,8 km kw.), Mamry (105 km kw.) oraz Niegocin, Orzysz, Jagodne, Tałty.