Założenia budownictwa społecznego
Ministerstwo Transportu i Budownictwa proponuje, by definicją budownictwa społecznego były objęte prawie wszystkie mieszkania poza apartamentami i budynkami powyżej 350 metrów kwadratowych.
Na wyznaczenie własnej definicji zezwala unijne prawo. O tyle jest to ważne, że w 2008 roku stawka VAT na budownictwo wzrośnie z 7 do 22 procent. Na poziomie 7 procent pozostanie jedynie budownictwo społeczne. Minister transportu Jerzy Polaczek tłumaczył, że zależy nam na tym, by ta definicja był jak najszersza.
Unijny komisarz do praw podatków Laszlo Kovacs proponował nam, by granicą zaliczenia do budownictwa społecznego była cena za mieszkanie w wysokości 100 tysięcy euro. My chcemy iść dalej - tłumaczył minister Polaczek - i granicą jest powierzchnia 350 metrów kwadratowych. Jeśli mieszkania bądź domy są mniejsze, ale będą zawierać elementy luksusowe, też obniżona stawka VAT nie będzie tych obiektów dotyczyć.
W propozycji ministerstwa transportu jest dokładnie wyszczególnione, o jakie elementy luksusowe chodzi. Minister Polaczek wyliczył, że są to korty tenisowe, basen kryty na terenie obiektu, tarasy bądź balkony większe niż 65 metrów kwadratowych, wartość robót wykończeniowych przekraczająca 50 procent ceny wartości lokalu. Jeśli dwa z tych elementów zostaną spełnione, niemożliwe będzie zastosowanie preferenyjnej stawki VAT-u.
Ministerstwo transportu chce, by ta propozycja obowiązywała od 1 stycznia 2008 roku. Wtedy bowiem wchodzi w życie 22-procentowa stawka VAT na budownictwo. (eg)