PolskaŻałoba po katastrofie w Katowicach

Żałoba po katastrofie w Katowicach

Trwa ogłoszona w niedzielę trzydniowa żałoba
w kraju po katastrofie budowlanej w Katowicach. W kościołach
odbywają się modlitwy. Wystawiono księgi kondolencyjne. Odwołano
koncerty, spektakle i imprezy sportowe. Flagi państwowe przepasano
kirem.

Na stronach internetowych instytucji publicznych pojawiły się kondolencje, strony wyświetlają się w odcieniach czerni i bieli. Pamięć zmarłych czczono ciszą. Księgi kondolencyjne wystawiono m.in. w Pałacu Prezydenckim, siedzibie Rady Miasta Gdańska i w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach.

Z całego świata napływają do Polski kondolencje. Przekazali je m.in. prezydent Szwajcarii Moritz Leuenberger, prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko, Król Hiszpanii Juan Carlos I, brytyjski premier Tony Blair, prezydent Republiki Słowackiej Ivan Gaszparovicz oraz Austria, która przewodniczy w tym półroczu Unii Europejskiej (w imieniu Wspólnoty). Kondolencje przesłał również prezydent Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej (FIFA) Joseph Blatter.

Na Jasnej Górze trwają modlitwy w intencji ofiar: tragicznie zmarłych, wszystkich rannych i poszkodowanych w wyniku katastrofy hali wystawowej w Katowicach. Specjalne nabożeństwa odbywają codziennie (o godz. 15.30), do środy włącznie. We wtorek w Kaplicy Matki Bożej mszę odprawi przeor sanktuarium o. Bogdan Waliczek. Uczestniczyć w niej będą władze miasta.

We wtorek w Synagodze im. Nożyków w Warszawie odbędą się modlitwy ekumeniczne z udziałem przedstawicieli różnych wyznań. Zebrani będą modlić się o pokój duszy zmarłych, szybki powrót do zdrowia rannych oraz o ukojenie w cierpieniu po stracie najbliższych dla rodzin ofiar.

Na słupach przy głównych arteriach Gdańska zawieszono ok. 1,5 tys. flag narodowych oraz z herbem miasta przepasane kirem. Komisja budżetowa Rady Miasta Gdańska zwróciła się z wnioskiem do szefa Rady i prezydenta miasta o przekazanie 300 tys. zł na rzecz rodzin ofiar.

W Gorzowie i Zielonej Górze włodarze miast już w niedzielę nakazali opuszczenie flag narodowych do połowy masztów i przewiązanie ich czarnymi wstęgami. W wielu miastach - m.in. w Katowicach i Warszawie - flagi z czarnymi akcentami wywiesili mieszkańcy domów. Na Śląsku czarne wstążeczki powiewały na lusterkach tramwajów. Jednak autobusy w poniedziałek ich nie miały. Alodia Ostroch z Komunalnego Związku Komunikacyjnego GOP - organizatora komunikacji miejskiej na Śląsku, poinformowała, że w umowach zawartych między organizatorem, a jeżdżącymi na jego zlecenie firmami nie ma zapisu, który wymagałby od przewoźników dekorowania w ten sposób pojazdów. Jednak do przewoźników został skierowany apel w sprawie dekorowania pojazdów elementami żałobnymi - dodała Ostroch.

Radni Jasła (Podkarpackie) minutą ciszy uczcili w poniedziałek pamięć ofiar katastrofy. Do zaplanowanego porządku obrad sesji włączono dodatkowy punkt - dyskusje nad stanem bezpieczeństwa obiektów wielkopowierzchniowych.

Rada miejska Kalisza na nadzwyczajnym posiedzeniu, przesłała na ręce wojewody śląskiego, marszałka województwa i prezydentów oraz przewodniczących rad miejskich Katowic i Chorzowa kondolencje wraz z deklaracjami przyjścia z pomocą materialną dla rodzin ofiar kataklizmu.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski przesłał wojewodzie śląskiemu i prezydentowi Chorzowa w imieniu mieszkańców Krakowa list kondolencyjny, w którym zapewnił o gotowości udzielenia pomocy poszkodowanym.

Wiele imprez rozrywkowych zostało odwołanych lub przesuniętych na inny termin m.in. spektakl w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie, koncert Męskiego Wokalnego Zespołu Kairos w Lublinie, koncerty uczniów Społecznego Ogniska Muzycznego w Puławach oraz przedstawienia w łódzkich teatrach - Lalki i Aktora Pinokio, Nowym, Powszechnym i Wielkim.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)