Zaległości podatkowe wobec państwa - 14 mln zł
Zaległości podatkowe wobec państwa wynoszą ponad czternaście miliardów złotych - poinformowała w czwartek na posiedzeniu sejmowej komisji finansów wiceminister finansów Irena Ożóg.
01.08.2002 15:47
Komisja zajmuje się ustawami z antykryzysowego pakietu wicepremiera Grzegorza Kołodki.
Minister była pytana o zaległosci podczas prac nad ustawą umożliwiającą umorzenie zadłużenia wobec państwa firmom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej.
Według minister Ożóg, na koniec czerwca zaległości podatkowe wynosiły 14 miliardów 223 milony złotych. W tej sumie mieści się miliard siedemset milionów złotych od od fim znajdujących się w upadłości bądź będących w trakcie postępowania upadłościowego.
Warunkiem umorzenia zadłużenia wobec państwa ma być wniesienie przez firmę opłaty restrukturyzacyjnej wynoszącej półtora lub 15% sumy długu.
Firma musi również przygotować program naprawczy. Z obowiązku tego zwolonine mają być małe i średnie firmy. Podczas prac komisji, posłowie opozycyjni zwracali uwagę na - ich zdaniem - nieprecyzyjne kryteria kwalifikacji firm którym może zostać umorzone zadłużenie.
Poseł Robert Luśnia z Ligi Polskich Rodzin zwracał z kolei uwagę na zapisaną w ustawie możliwość korekty dokumentów finansowych. Jego zdaniem, może to zachęcać do niepłacenia podatków, skoro potem w postępowaniu o umorzenie długu przedsiębiorca może bez żadnych konsekwencji skorygować swoje zeznania podatkowe.
Wiceminister Ożóg odpowiedziała, że ordynacja podatkowa przewiduje, że podatnik - jeśli nie jest kontrolwany przez służby skarbowe - w każdym momencie może poprawić swoje zeznania podatkowe. Irena Ożóg dodała, że ustawy z pakietu należy rozpatrywać łącznie z innymi obowiązującymi ustawami.
Członkowie komisji finansów publicznych chcą zakończyć prace nad projektami ustaw z pakietu rządowego do piątku.