"Zakupy bez śmieci" w Lublinie
Do odrzucenia foliowych reklamówek i pakowania zakupów w papierowe i płócienne torby będą namawiać handlowców i konsumentów lubelscy ekolodzy. W środę rusza kampania pod hasłem "Zakupy bez śmieci".
"Foliowe torebki i reklamówki są jednorazowe, ale jako śmieci bardzo trwałe. Ich rozkład zajmuje wiele dziesięcioleci. Produkowane są z ropy naftowej - nieodnawialnego surowca, którego zasoby się kurczą" - powiedziała na konferencji prasowej prezes Towarzystwa dla Natury i Człowieka w Lublinie, Joanna Furmaga.
Ekolodzy podkreślają, że płócienna torba na zakupy, która kosztuje ok. 1,5 zł, choć nieco droższa od foliowej reklamówki, to jest estetyczniejsza i znacznie trwalsza. Natomiast papierowa torebka w przeciwieństwie do foliowej łatwo ulega rozkładowi i nie zaśmieca środowiska.
Ekolodzy zapowiadają organizowanie happeningów, spotkań publicznych, zajęć w szkołach i warsztatów dla młodzieży propagujących ekologiczne opakowania. Rozprowadzą ok. 24 tys. egzemplarzy ulotek, folderów, plakatów i blisko tysiąc płóciennych toreb na zakupy.
"Chcemy uświadomić ludziom, że wystarczy zmienić trochę nasze nawyki i rezygnować z sięgania zawsze po foliową torebkę. Będziemy namawiać konsumentów, aby pytali, czy wręcz żądali od handlowców opakowań ekologicznych, np. papierowych torebek na pieczywo" - dodała Furmaga.
Kampania skierowana jest także do handlowców. Sklepy, które będą oferować opakowania ekologiczne dla klienta, otrzymywać będą znak nalepkę "Zakupy bez śmieci". Sklepy te będą promowane przez media lokalne, otrzymają materiały promocyjne, a także pewną liczbę toreb płóciennych gratis.
Pierwszy uliczny happening "Zakupy bez śmieci" odbędzie się w Lublinie w środę. Kampania realizowana jest m.in. dzięki dotacji Regionalnego Centrum Ekologicznego na Europę Środkową i Wschodnią i przy wsparciu finansowym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.
Według ekologów, w Polsce wytwarza się rocznie 12,2 mln ton odpadów komunalnych, które w ilości nawet do 95% są składowane na wysypiskach. Przeciętnie Polak produkuje średnio 319 kg śmieci rocznie. Od 1992 do 2000 r. ilość wytwarzanych przez statystycznego Polaka śmieci wzrosła o 40% i wzrasta nadal o 2-3% rocznie. (an)