"Zakrwawione teczki SB" usunięto z Grobu Pańskiego
Zaplamione krwią Chrystusa teczki,
przypominające akta SB, zostały usunięte spod krzyża przy Grobie
Pańskim w kościele pw. św. Rafała Kalinowskiego w Dąbrowie
Górniczej. Decyzję o zmianie wystroju podjął proboszcz parafii.
09.04.2007 | aktual.: 09.04.2007 12:22
To była decyzja księdza proboszcza, który uznał, że w zamieszaniu medialnym, wywołanym wokół wystroju grobu, może gubić się właściwy sens Grobu Pańskiego oraz związany z nim nastrój refleksji, zamyślenia i zadumy. W tej sytuacji uznano, że należy powrócić do tradycyjnej formy grobu - powiedział rzecznik diecezji sosnowieckiej, ks. Jarosław Kwiecień.
Grób wyróżniały wcześniej zaplamione krwią Chrystusa teczki, przypominające akta Służby Bezpieczeństwa z archiwów Instytutu Pamięci Narodowej. Jeszcze przed uroczystościami Wielkiej Nocy zostały one usunięte.
Ks. Paweł Górka, który wraz z uczniami i nauczycielami miejscowego liceum plastycznego przygotował wystrój, nie ukrywał, że nawiązuje on do bieżących wydarzeń. Dzisiaj bardzo dużo mówi się o lustracji. Wielu próbuje osądzać tych, którzy współpracowali, czyniąc czasami z katów ofiary i odwrotnie. Natomiast prawdziwy sąd nad nimi dokonał się już na krzyżu. Chrystus przelał za nich krew. Dlatego nad grobem znaleźć można napis, słowa zapisane przez św. Jana: "Krew Jezusa, Jego Syna, oczyszcza nas z wszelkiego grzechu" - tłumaczył po odsłonięciu pierwotnej wystroju grobu.
Później dodał jednak, że opinie dotyczące dekoracji były podzielone, także wśród dąbrowskich parafian. Jedni doceniali trafność powiązania symboliki grobu z bieżącymi problemami, inni komentowali, że to niepotrzebne upolitycznianie Grobu Pańskiego. Większość była jednak zgodna, że trzaskające flesze fotoreporterów i praca kamer tworzą wokół grobu niepotrzebny zamęt.
W kościołach diecezji sosnowieckiej było w tym roku co najmniej kilka nietypowych, zwracających uwagę swoim wystrojem Grobów Pańskich. Np. w kościele księży sercanów w Sosnowcu Środuli Jezus położony był w trumnie. Nad nim wisiał duży zegar, którego wskazówki zatrzymały się na godz. 15.00. Był też wieniec, jaki zamawia się na pogrzeby, z napisem: "Panu Jezusowi- parafianie". Z kolei w centrum Grobu Pańskiego w Jaworznie-Osiedlu Stałym częścią grobu była płyta nagrobna, podobna do tej z grobu Jana Pawła II w Watykanie.