Trwa ładowanie...
11-05-2007 22:45

Zakres lustracji i definicja współpracy podzieliły sędziów TK

Sędzia Bohdan Zdziennicki w zdaniu odrębnym
do wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. ustawy lustracyjnej
uznał, że cała ustawa jest niekonstytucyjna, bo uchwalono ją z
naruszeniem zasad prawidłowej legislacji. Oś sporu pozostałych
sędziów TK zgłaszających zdania odrębne to zakres lustrowania i
definicja współpracy z organami bezpieczeństwa PRL.

Zakres lustracji i definicja współpracy podzieliły sędziów TKŹródło: AFP
d4fbl2i
d4fbl2i

Według Zdziennickiego, parlament uchwalając ustawę i jej nowelizację doprowadził do tego, że nowela weszła w życie wcześniej niż sama ustawa, co nie mieści się w konstytucyjnym standardzie. Zgłaszał też inne zastrzeżenia do prac nad tym aktem prawnym.

Sędziowie Maria Gintowt-Jankowicz, Wojciech Hermeliński, Zbigniew Cieślak i Teresa Liszcz postulowali w swoich zdaniach odrębnych szerszy zakres lustrowania, m.in. objęcia tą procedurą również ogółu dziennikarzy, jako pełniących w społeczeństwie funkcję wymagającą zaufania publicznego. Cieślak i Liszcz podkreślali ponadto, że idei jawności służy też publikowanie przez IPN spisów nazwisk osób z archiwów służb specjalnych PRL, dlatego powinny się one ukazywać.

Sędziowie Jerzy Ciemniewski, Ewa Łętowska, Marek Mazurkiewicz i Mirosław Wyrzykowski w swoich zdaniach odrębnych krytykowali zaś uznanie przez TK za konstytucyjną nowej definicji współpracy z organami bezpieczeństwa PRL, jaką wprowadziła ustawa lustracyjna. Mazurkiewicz podkreślał, że nieco różniąca się od niej definicja z poprzedniej ustawy była obudowana kryteriami i przesłankami nałożonymi w 1998 r. przez TK i nie budziła wątpliwości sądów.

Obowiązkiem ustawodawcy jest poszerzanie wolności i praw człowieka oraz tworzenie możliwie precyzyjnych norm prawnych o charakterze gwarancyjnym - zaznaczył sędzia Wyrzykowski.

d4fbl2i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fbl2i
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj