Zakończyły się obchody 350‑lecia Kościoła Pokoju
Poświęcenie wyremontowanych dzwonów z
Kościoła Pokoju w Jaworze (Dolnośląskie) oraz odprawienie
nabożeństwa ekumenicznego zakończyły obchody 350-lecia
tej świątyni. Honorowy patronat nad nimi sprawował prezydent RP
Aleksander Kwaśniewski.
Kościół Pokoju w Jaworze powstał jako jedna z trzech takich świątyń na świecie, na mocy traktatu westfalskiego kończącego wojnę trzydziestoletnią. Do czasów współczesnych przetrwały dwa kościoły: w Jaworze i Świdnicy - oba od 2001 roku są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Trzy dzwony z jaworskiej świątyni, ważące od 600 kg do 1,2 tony, kilka miesięcy temu po raz pierwszy od 300 lat zostały zdjęte z kościoła. Ich odrestaurowanie kosztowało ok. 100 tys. euro i zostało sfinansowane przez stronę niemiecką. Jak podkreślił ks. Tomasz Stawiak z parafii ewangelickiej, do której należy jaworska świątynia, specjalistyczne prace przeprowadziła firma z Niemiec.
W miniony piątek dzwony przywieziono do Jawora i były one eksponowane na Rynku. W niedzielę podczas uroczystej procesji przewieziono je do Kościoła Pokoju i tam zostały poświęcone.
Obchody 350-lecia Kościoła Pokoju trwały trzy dni, a uświetniło je m.in. sympozjum naukowe, koncerty oraz otwarta w Muzeum Regionalnym w Jaworze wystawa. Można na niej zobaczyć np. pierwszy opis jaworskiego Kościoła Pokoju zawarty w dziele z 1667 roku, są także księgi rachunkowe z kościoła pochodzące jeszcze z 1655 roku oraz okolicznościowe druki, wydawnictwa i różne pamiątki.
W zaprezentowanym na wystawie kalendarium wypisano najważniejsze rocznice związane z budowlą. Jedną z ważniejszym dat jest 30 września 1655 roku, kiedy to odprawiono w niej pierwsze nabożeństwo. W latach 1946-1988 roku parafia ewangelicko- augsburska formalnie nie istniała, choć nadal odbywały się w tutejszej świątyni nabożeństwa. Jednym z najważniejszych wydarzeń jest decyzja z 13 grudnia 2001 roku o wpisaniu Kościołów Pokoju w Jaworze i Świdnicy na listę UNESCO.
Kościół Pokoju w Jaworze zbudowano w latach 1654-1655. Na mocy postanowień westfalskich cesarz wyraził zgodę na wzniesienie kościołów ewangelickich w trzech śląskich miastach: Głogowie, Jaworze i Świdnicy. Zgodę obwarowano licznymi zapisami. Świątynie miały być zlokalizowane na przedmieściach, zbudowane z materiałów "niegodnych Domu Bożego" i nie mogły posiadać wież (dobudowano je później).
Kościoły w Jaworze i Świdnicy przetrwały do dziś. Trzeci Kościół Pokoju, w Głogowie, został strawiony przez pożar w 1758 roku.