Trwa ładowanie...
d3rd20r
10-06-2007 23:25

Zakończył się Jubileusz 750-lecia Lokacji Krakowa

Koncertem hymnu Henryka Mikołaja Góreckiego
"Beatus Vir" i utworem Marka Stachowskiego na 25 krakowskich
dzwonów zakończyły się główne obchody Jubileuszu 750-lecia Lokacji Krakowa na prawie magdeburskim, trwające w Krakowie od 1 czerwca.

d3rd20r
d3rd20r

Oba koncerty odbyły się wieczorem przed Sukiennicami na Rynku Głównym w Krakowie.

Psalm dedykowany Janowi Pawłowi II

Psalm "Beatus Vir" (Błogosławiony Mąż) na baryton solo, chór i wielką orkiestrę, został zamówiony przez kardynała Karola Wojtyłę dla uczczenia 900. rocznicy męczeńskiej śmierci krakowskiego biskupa Stanisława (później ogłoszonego świętym). Henryk Mikołaj Górecki skomponował go już po wyniesieniu Karola Wojtyły na stolicę apostolską.

Prawykonanie dzieła odbyło się w Krakowie, w kościele oo. Franciszkanów 9 czerwca 1979 roku, podczas pierwszej pielgrzymki Papieża do Polski. Dzieło zostało zadedykowane Janowi Pawłowi II.

W partii solowej koncertu wystąpił Adam Kruszewski (baryton), orkiestrą Filharmonii Krakowskiej dyrygował Włodzimierz Siedlik.

d3rd20r

"Cracovia Sacra"

Koncert utworów Henryka Mikołaja Góreckiego zapoczątkował jednocześnie pierwszy festiwal "Cracovia Sacra", organizowany przez Katolickie Centrum Kultury. Festiwal poświęcony jest korzeniom kultury duchowej Krakowa od X do XIII wieku.

Zwieńczeniem obchodów jubileuszowych 750-lecia Lokacji Krakowa było światowe prawykonanie koncertu "Campanae Cracovienses" na krakowskie dzwony, napisanego przez krakowskiego kompozytora Marka Stachowskiego w 2000 roku.

Jak powiedział przed koncertem jego realizator i wykonawca - kompozytor Roman Opuszyński - praca nad realizacją utworu była niezwykłą przygodą, trwającą ponad miesiąc.

"Zebrano dźwięki 25 dzwonów"

Zebrane zostały próbki dźwięków z 25 dzwonów ośmiu krakowskich kościołów; do niektórych musieli wspinać się alpiniści, ponieważ były trudno dostępne. Zbierano po pięć różnych próbek z każdego dzwonu, różniących się między sobą m.in. dynamiką, atakiem dźwięku i miejscem pobrania. Z zebranych dźwięków według partytury kompozytora, budowany był w studiu utwór - powiedział Opuszyński. Koncertowi towarzyszyła prezentacja wizualna, dokładnie zsynchronizowana z warstwą dźwiękową, przedstawiająca wnętrza krakowskich kościołów i muzeów. Materiał filmowy, według scenariusza i w reżyserii Adolfa Weltschka ukazywał m.in. Katedrę na Wawelu, Kościół Mariacki, Kościół Bożego Ciała. Całość prezentacji została nagrodzona brawami przez publiczność zgromadzoną na Rynku.

d3rd20r

Lokacji Krakowa na prawie magdeburskim, dokonanej 5 czerwca 1257 r. przez księcia Bolesława Wstydliwego, nie należy mylić z założeniem miasta. Pierwsza znana pisemna wzmianka o Krakowie pochodzi z ok. 966 r., z relacji średniowiecznego historyka Ibrahima ibn Jakuba. Dzięki lokacji na prawie magdeburskim miasto uzyskało nowe regulacje w samorządzie, sądownictwie, handlu i układzie urbanistycznym. Zgodnie z książęcym rozkazem, wytyczono rynek i większość parceli pod domy, oznaczono ulice.

d3rd20r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3rd20r
Więcej tematów