Zakończył się festiwal "Bursztynowy Szlak"
Owacjami na stojąco nagrodzili melomani Orkiestrę Filharmonii Kaliskiej w Kaliszu pod gościnną
dyrekcją Jacka Kaspszyka. Koncert zakończył tegoroczną edycję
Międzynarodowego Festiwalu "Bursztynowy Szlak".
W zabytkowej scenerii Kościoła Garnizonowego, zbudowanego w latach 1591-1595, Orkiestra zagrała II Symfonię D-dur op. 73 Brahmsa i III Symfonię D-dur Schuberta. Koncert przygotowano w 190-lecie życia muzycznego w Kaliszu.
To, czy dyryguję w Berlinie, Nowym Jorku, w Londynie, czy w Kaliszu, ma dla mnie dokładnie tę samą wagę i tę samą ważność. Nie wyobrażam sobie, że mógłbym dyrygować "na pół gwizdka" - powiedział Kaspszyk.
Według niego, Kalisz jest węzłem łączącym kulturę polską, żydowską, niemiecką. Myślę, że pomysł tego festiwalu jest fantastyczny i warto go rozwijać w przyszłych latach. Jestem przekonany, że w najbliższym czasie ten festiwal stanie się ważnym wydarzeniem europejskim - powiedział.
Według dyrektora Filharmonii Kaliskiej Adama Klocka, festiwal jest ważnym w skali kraju wydarzeniem muzycznym o charakterze międzynarodowym, promującym twórczość artystyczną. Jego celem jest prezentacja dorobku kultury europejskiej w miejscu, w którym krzyżowały się i oddziaływały na siebie różne kultury - powiedział Klocek.
Kalisz, opisany już w 142 roku n.e. przez Ptolemeusza, był osadą położoną na drodze kupców handlujących bursztynem i przemierzających kontynent z południa na północ. Ówczesna Calisia była jednym z najważniejszych punktów tranzytowych w Europie. W latach zaborów miasto było skupiskiem mniejszości narodowych, tu mieściła się najstarsza w Polsce Gmina Żydowska.