Trwa ładowanie...

Zakończono poszukiwania jachtu "Zefir"

• W poniedziałek wieczorem zakończono aktywne poszukiwania jachtu "Zefir"
• Do tej pory nie udało się ustalić miejsca jego zatonięcia
• Jednostka zatonęła w niedzielę wieczorem na Morzu Bałtyckim

Zakończono poszukiwania jachtu "Zefir"Źródło: Agencja Gazeta, fot: Wojciech Surdziel
da2dqeu
da2dqeu

Zgłoszenia dokonał potrzebujący pomocy członek załogi, który nadał sygnał SOS, będąc już w wodzie. Mężczyzna nadał sygnał pomocy nadajnikiem UKF. Nie był w stanie powiedzieć, gdzie się znajduje. Załogant nie miał przy sobie boi lokacyjnej ani żadnego z urządzeń, które mogłoby naprowadzić służby ratunkowe na jego kierunek.

- Do tej pory nie pojawił się żaden element żaglowca, jak na przykład koło ratunkowe, dzięki któremu moglibyśmy ustalić miejsce jego zatonięcia. Jeśli tylko coś się pojawi na wodzie - podejmiemy akcję - powiedziała rzeczniczka Morskiego Ratowniczego Centrum Koordynacyjnego w Gdyni Mirosława Więckowska.

"Zefir" wypłynął w niedzielę po godz. 19 z portu w Świnoujściu. Na jachcie był jeden załogant. Celem rejsu był port Nexo na wyspie Bornholm. Żaglowiec nie był wyposażony w systemy lokalizacji i identyfikacji jednostek pływających (AIS oraz EPIRG).

W akcji poszukiwawczej brały udział jednostki nawodne "Pasat" oraz "Cyklon" Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa, a także patrolowiec Straży Granicznej. Wykorzystywane były również jednostki napowietrzne: śmigłowiec Marynarki Wojennej oraz samolot "Bryza".

da2dqeu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
da2dqeu
Więcej tematów