Zakaz noszenia islamskich chust przez nauczycielki
Sąd administracyjny w Duesseldorfie
oddalił skargę 52-letniej muzułmanki, która domagała się
zniesienia obowiązującego w całej Nadrenii Północnej-Westfalii
zakazu noszenia islamskich chust przez nauczycielki.
14.08.2007 | aktual.: 14.08.2007 21:01
Sąd uznał, że noszenie chusty jest wyrazem przekonań religijnych i w związku z tym jest niezgodne z prawem obowiązującym w landzie. Nauczycielka zapowiedziała już złożenie odwołania.
Maryam Brigitte Weiss przeszła na islam na początku lat 90. i postanowiła nosić chustę w 2006 roku. Jako wyraz kompromisu wiązała ją luźno, "na Grace Kelly". Tłumaczyła, że nie był to tradycyjny muzułmański styl. Według niej krajowe ustawodawstwo pozbawiało ją prawa do wolności religijnej.
"To polowanie na czarownice" - powiedziała Weiss. Orzeczenie sądu dyskryminuje muzułmańskie kobiety, pozbawia je możliwości rozwoju zawodowego i tym samym powoduje wykluczenie ich ze społeczeństwa - oceniła.
W styczniu tego roku bawarski Trybunał Konstytucyjny także podtrzymał zakaz noszenia muzułmańskich chust. W stolicy Niemiec, Berlinie, władze zakazały nauczycielom noszenia wszelkich symboli religijnych.
Mieszkający w Niemczech muzułmanie, w większości Turcy, skarżą się, że stają się obiektem dyskryminacji zarówno w szkołach, jak i w pracy.