Trwa ładowanie...
d36wmsz

Zakaz marszu Loży Orańskiej przez katolicką dzielnicę Portadown

Północnoirlandzka Komisja ds. Marszów podtrzymała decyzję zakazującą członkom Loży Orańskiej przemarszu przez zamieszkaną przez katolików Garvaghy Road w Portadown.

Share
d36wmsz

Czwarty rok z rzędu Komisja zaproponowała inną trasę lipcowego przemarszu. Tradycyjna trasa biegnie z Portadown do kościoła w Drumcree, w którym członkowie Loży Orańskiej uczestniczą w nabożeństwie. Droga powrotna przebiega przez katolicką dzielnicę Garvaghy Road i wywołuje największy sprzeciw katolików.

W osobnej, wcześniejszej decyzji Komisja zakazała też członkom Loży przemarszu 12 lipca przez Lower Ormeau Road w Belfaście. Tego dnia w głównych miastach, m.in. w Londonderry, odbywają się marsze członków Loży Orańskiej, nazwanej tak na cześć króla Wilhelma Orańskiego, który w 1690 roku odniósł zwycięstwo nad katolickim pretendentem do tronu, Jakubem Stewartem.

W minionych latach w Portadown i pobliskim Drumcree dochodziło do starć protestantów z policją, która blokowała trasę przemarszu. W ubiegłym roku do zamieszek włączyli się członkowie paramilitarnych ugrupowań protestanckich, tzw. lojalistów. (aso)

d36wmsz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36wmsz
d36wmsz
Więcej tematów