ŚwiatZakaz korzystania z solariów przez niepełnoletnich

Zakaz korzystania z solariów przez niepełnoletnich

Szwedzki Instytut Ochrony Radiologicznej (SSI) udostępnił mediom raport, w którym zapowiada m.in., że wystąpi do władz o
wprowadzenie formalnego zakazu korzystania z solariów przez osoby
niepełnoletnie.

Zakaz korzystania z solariów przez niepełnoletnich
Źródło zdjęć: © AFP

Powodem jest zagrożenie nowotworami skóry, jakie stwarza ultrafioletowe promieniowanie emitowane przez lampy solariów.

SSI nadzoruje instalacje i materiały jądrowe, lecz także solaria, w których lampy emitują nieraz promieniowanie ultrafioletowe (UVA i UVB) o intensywności porównywalnej z promieniowaniem słonecznym w strefie tropikalnej. Takie natężenie może być niebezpieczna dla zdrowia Europejczyków.

Według badań SSI istnieje oczywisty związek między korzystaniem przez młodych ludzi z solariów a rosnącą liczbą przypadków groźnego raka skóry typu czerniaka złośliwego. Jest on często następstwem uszkodzenia skóry przez promieniowanie ultrafioletowe w dzieciństwie lub wczesnej młodości.

Zagrożenie rośnie tym bardziej, że powstaje coraz więcej solariów samoobsługowych. Można w nich naświetlać się dowolnie długo i bez kontroli wykwalifikowanego personelu, w zależności od wpłaconej sumy. Korzystają z nich najczęściej klienci najmłodsi, których skóra jest równocześnie najczulsza i zagrożona chorobą nowotworową.

Według specjalistów z SSI niebezpieczeństwo zachorowania na raka skóry dotyczy już osób, które korzystają z solarium częściej niż 10 razy w roku. Schorzenie nie pojawia się natychmiast, potrafi dać o sobie znać nawet po kilku lub kilkunastu latach.

Z tych właśnie powodów wprowadza się w Szwecji przepis o obowiązkowym nadzorze władz lokalnych nad solariami i poziomem emitowanego w nich promieniowania ultrafioletowego. Przepis ten wchodzi w życie już jesienią tego roku. SSI uważa, że zakaz korzystania z solariów przez osoby niepełnoletnie powinien zacząć obowiązywać jak najszybciej. W praktyce jednak zapewne wejdzie on w życie dopiero od 2009 roku.

Michał Haykowski

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)