PolskaZakaz kąpieli w jeziorze Krzywym z powodu sinic

Zakaz kąpieli w jeziorze Krzywym z powodu sinic

Zakaz kąpieli w jeziorze Krzywym z powodu sinic
Źródło zdjęć: © PAP | Monika Kaczyńska
06.07.2012 10:35, aktualizacja: 06.07.2012 11:16

Sanepid wprowadził zakaz kąpieli i uprawiania sportów wodnych w kąpielisku Słoneczna Polana na jeziorze Krzywym w Olsztynie, bo w wodzie zakwitły sinice - poinformowała wojewódzka stacja sanitarno-epidemiologiczna w Olsztynie.

Z powodu zakwitu sinic wodę w kąpielisku Słoneczna Polana przy ul. Sielskiej w Olsztynie uznano za nieprzydatną do kąpieli. Nadal otwarte są natomiast pozostałe kąpieliska - przy plaży miejskiej i przystani Marina na jeziorze Krzywym.

Rzecznik olsztyńskiego sanepidu Elżbieta Łabaj poinformowała, że czasowy zakaz kąpieli w pobliżu Słonecznej Polany może zostać odwołany dopiero po ustaniu zagrożenia, potwierdzonym badaniem jakości wody.

- Intensywnemu zakwitowi wodorostów sprzyjają wysokie temperatury. Ostatnie upały są tak zabójcze, że prawdopodobna wydaje się możliwość pojawienia się wkrótce sinic w innych kąpieliskach i akwenach - oceniła rzeczniczka.

Kierownik miejskich kąpielisk w Olsztynie Tomasz Kalinowski powiedział, że plama wskazującą na kwitnące sinice ma ok. 40 m kw. i zajmuje obecnie większą część kąpieliska Słoneczna Polana. Zakwit potwierdziły badania laboratoryjne.

- Nie zamknęliśmy plaży, a jedynie zakazaliśmy kąpieli w jeziorze. Wywiesiliśmy czerwone flagi i tablice informujące o zakazie, a plażowiczów przed wchodzeniem do wody ostrzegają nasi ratownicy - powiedział Kalinowski.

Służby sanitarne przypominają, że wydzielane przez sinice toksyny mogą podrażniać skórę i powodować zatrucia pokarmowe. Po zachłyśnięciu się zakażoną wodą, mogą pojawić się mdłości i wymioty, biegunka i bóle brzucha.

Toksyny sinic uszkadzają wątrobę i układ nerwowy. Kąpiel w kwitnącej wodzie powoduje wysypkę, gorączkę i wymioty, czasem nawet drżenie mięśni czy utrudnienia w oddychaniu. Jeśli wystąpią takie objawy, potrzebna jest pomoc lekarska.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także