PolskaZainaugurowano kampanię przeciw przemocy wobec kobiet

Zainaugurowano kampanię przeciw przemocy wobec kobiet

Ofiary przemocy domowej, które zabiły swoich
oprawców, aktorkami przedstawienia opartego na ich doświadczeniach
- spektakl tych więźniarek zainaugurował w Warszawie
kampanię zwalczającą przemoc domową wobec kobiet.

09.11.2007 | aktual.: 09.11.2007 23:15

To brak pomocy ze strony państwa, instytucji publicznych oraz otoczenia przyczynia się do tragedii wielu kobiet będących ofiarami przemocy - uważa Hanna Machińska z Biura Informacji Rady Europy. Nie wiemy jak wielka jest skala przemocy; kobiety zaszczute przez swoich oprawców często nigdzie nie szukają pomocy - powiedziała podczas inauguracji kampanii.

Machińska wyjaśniła też, że celem kampanii jest "pobudzenie państwa i społeczeństwa do działania". Każdy człowiek ma moralny obowiązek reagowania na te dramaty i okazywania wsparcia ich ofiarom - podkreśliła. I dodała: ci, którzy dokonują przemocy, często wydają się być porządnymi ludźmi.

Zapraszając do obejrzenia przedstawienia, Urszula Nowakowska z Fundacji Centrum Praw Kobiet wskazała cel jego powstania: terapia poprzez teatr ułatwia tym kobietom - ofiarom, które stały się katami, "przerobienie" tragicznych doświadczeń oraz umożliwia im podzielenie się nimi ze społeczeństwem.

Spektakl "Węzły życia", w którym wystąpiły więźniarki z zakładu karnego w Lublińcu jest opowieścią scaloną z ich biografii. W przedstawieniu ukazane są dwa wątki - kobiety bitej przez męża i córki poniżanej przez swoją matkę. Obie ofiary w krwawym finale stają się katami swoich oprawców.

Dla takich kobiet jest to okrutne przeżycie, ludzie muszą zobaczyć to przedstawienie, żeby zrozumieć czym jest przemoc - stwierdziła, już po zobaczeniu spektaklu małżonka prezydenta RP, Maria Kaczyńska.

W społeczeństwie istnieje stereotyp, zgodnie z którym więzień to osoba zdemoralizowana i zła. Należy zrozumieć, że te kobiety zabiły swoich katów, ponieważ nie były w stanie w inny sposób zakończyć swojego koszmaru - powiedziała dziennikarzom dyrektorka więzienia w Lublińcu, Lidia Olejnik.

W ramach kampanii Rady Europy w Polsce "Zwalczanie przemocy wobec kobiet" przewidziane są m.in. przedstawienia więźniarek, seminaria i konferencje. Celem akcji jest podnoszenie świadomości w zakresie przemocy wobec kobiet jako naruszania praw człowieka oraz wspieranie wdrażania środków przeciwdziałania i walki z przemocą. Kampania będzie realizowana na trzech płaszczyznach: międzynarodowej, parlamentarnej oraz lokalnej. Jej przeprowadzeniem zajmie się Rada Europy oraz międzyrządowe i pozarządowe organizacje.

Według badań, ok. 12-15% kobiet doświadczyło przemocy domowej po ukończeniu 16 lat.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)