Żaglowiec ze śmieci
Wykonany z puszek aluminiowych żaglowiec
"Santa Maria" Krzysztofa Kolumba stojący na krakowskich Błoniach
jest atrakcją IV Festiwalu Recyklingu. Impreza potrwa od piątku do
niedzieli.
Żaglowiec ma prawie 30 metrów długości. Jego najwyższy maszt ma 22 metry, a największy z żagli 136 m kw. powierzchni. Do wykonania tego modelu użyto 18 tys. aluminiowych puszek.
Tegoroczna impreza odbywa się pod hasłem "DoStatek atrakcji na Błoniach". W sobotę wieczorem właśnie w pobliżu żaglowca odbędzie się pokaz wodno-laserowy. Organizatorzy festiwalu zapewniają, że takiego widowiska w Krakowie jeszcze nie było.
Ten festiwal ma pokazać, że recykling ma sens. Chcemy przekonać mieszkańców do selektywnej zbiórki odpadów - powiedziała koordynator festiwalu Joanna Stobierska z Urzędu Miasta Krakowa.
Wiele osób już jest przekonanych, że surowce zbierać warto. W piątek od rana przed urządzonym na Błoniach miasteczkiem recyklingowymi stała kolejka tych, którzy makulaturę, aluminiowe puszki i butelki chcieli wymienić na sadzonki drzew, krzewów i kwiatów.
10 kg makulatury, 20 puszek aluminiowych lub 20 opakowań szklanych można wymienić na sadzonki lipy, brzozy, świerku, kaliny, lobelii i innych kwiatów; 10 baterii lub 10 butelek PET - na smycze lub magnesy na lodówkę; 20 baterii lub 20 butelek PET - na koszulki, kubki albo czapeczki.
Na scenie codziennie występować będą dzieci z krakowskich szkół i przedszkoli. Podczas wieczornych koncertów zaprezentują się gwiazdy: w piątek - Ryczące Dwudziestki, w sobotę Maryla Rodowicz, a w niedzielę - Renata Przemyk i Voo Voo.
Krakowski Festiwal Recyklingu organizuje Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta.
Podczas poprzednich edycji tej imprezy na Błoniach z surowców wtórnych wybudowano makiety: Barbakanu (z 40 tys. puszek aluminiowych), Sukiennic (z 60 tys. szklanych butelek) oraz Smoka (z 650 tys. kapsli od butelek).
W zeszłym roku podczas Festiwalu zebrano 30 ton makulatury, ponad tonę butelek PET, 12 ton szkła bezbarwnego, 8 ton szkła kolorowego, 700 kg puszek aluminiowych, 890 kg baterii i 2 tysiące baterii guzikowych.